Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’da Perakende Satışların Eylül’de Eksiye Düşmesi 4Ç20 için İyi Değil

İspanya perakende satışları Eylül’de hayal kırıklığı yaratırken bu durum dördüncü çeyrek için iyiye işaret etmedi. Detaylar haberimizde;
İspanya’da Perakende Satışların Eylül’de Eksiye Düşmesi 4Ç20 için İyi Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 17,8’lik ekonomik daralma yaşayan İspanya’da toparlanma, son verilere göre duraklama kaydetti. İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin perakende satışları Eylül 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 3,3 düştü.

Bu, bir önceki ayın yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 2,9’luk düşüşünün üzerine geldi. Aynı zamanda koronavirüs krizi sırasında perakende ticarette ardışık yedinci düşüş oldu.

Gıda dışı ürünler için satışlar daha da düştü (Ağustos’ta yüzde eksi 3,1’e karşı yüzde eksi 1,7) gıda ürünlerinde daha küçük düşüş (yüzde eksi 2,7’ye karşı yüzde eksi 2,9) görüldü.

Gıda dışı ürünlerde kişisel araç gereç ticareti yüzde 20,5 ve diğer mal satışları yüzde 2,2 gerileme kaydetti.
İspanya Perakende Satışlar Eylül
Kaynak: INE

Bu arada ev eşyası satışları önceki ayın yüzde 8,2’lik kazancından hızlanarak yüzde 12,5 arttı. Mevsimsellikten arındırılmış bazda ise perakende satışlar, Ağustos ayında aşağı yönlü revize edilen yüzde 1,4’lük artışın ardından yüzde 0,3 düştü.

Verilerin üzerine görüş bildiren ING ekonomisti “Eylül ayında perakende satış büyümesi negatif bölgeye kaydı ve hükümet geçtiğimiz günlerde Covid-19 ile mücadele için yeni önlemler açıkladı, bütün bunlar dördüncü çeyrek için iyiye işaret değil” dedi.

Anket verilerinin halihazırda Eylül ayında daha da zayıflamaya işaret ettiğini ve şimdi Eylül ayı için ilk somut verilerin, perakende satış büyümesinin negatif bölgede olmasıyla bunu doğruladığını söyledi.

Perakende ticaret verilerinin kilitlenme sonrası toparlanmanın üçüncü çeyreğin sonunda durduğuna ve dördüncü çeyrek için iyiye işaret etmediğine dair başka kanıtlar sunduğunu aktardı.
İspanya Perakende Satışlar Eylül Aylık Baz
Kaynak: INE

Üstelik diğer Avrupa ülkelerinden çok daha erken başlayan İspanya’daki ikinci Covid-19 dalgasının Ekim ayından bu yana ivme kazandığını dile getirdi. Ve bu, hükümetin geçen hafta sonu daha fazla önlem almasına, 15 gün süreyle olağanüstü hal ilan etmesine ve bunu 6 ay uzatmayı hedeflemesine yol açtı.

Bölgesel hükümetler başlangıç ve bitiş saatlerini değiştirebilseler de ülke çapında (Kanarya Adaları hariç) 23:00 ve 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı bulunuyor. ING, kilitlenme sonrası toparlanmayla birlikte GSYİH büyümesinin üçüncü çeyrekte pozitif olmasını beklese de rakamın Euro Bölgesi’nden düşük olacağını tahmin etti.

Piyasa, Euro Bölgesi ekonomisinin üçüncü çeyrekte çeyreklik bazda %9,4 büyümesini beklerken ING yüzde 7’lik büyüme öngördü.

“Dördüncü çeyrek ile ilgili olarak, büyümenin tekrar negatif bölgeye dönmesini bekliyoruz. İkinci Covid-19 dalgası Avrupa’nın geri kalanında da hızla yayılırken ve son karamsar anket verileriyle, “Nike Swoosh” iyileşmesinden W şeklinde bir iyileşmeye geçiyoruz gibi görünüyor. Bir bütün olarak 2020 için şu anda ekonomik büyümenin yüzde eksi 15 oranında gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu