Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’nın 3Ç20 Büyümesi Hafifçe Düşürülerek %16,4’e Çekildi

Üçüncü çeyrekte çoğu ekonomi gibi rekor büyüme kaydeden İspanya’nın GSYİH verisi, ilk tahminden hafifçe düşürüldü. Yine de kayıtlardaki en yüksek okuma oldu.
İspanya’nın 3Ç20 Büyümesi Hafifçe Düşürülerek %16,4’e Çekildi
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (Instituto Nacional de Estadística) tarafından yapılan açıklamada, GSYİH’nin üçüncü çeyrekte yüzde 16,7’lik ön tahminden düşürülerek yüzde 16,4’e çekildiği bildirildi. Aşağı yönlü revizyon, 1995’te kayıtlar başladığından bu yana en yüksek büyüme olmaya devam etti.

Nitekim bir önceki dönemde yüzde 17,9’luk rekor daralmanın ardından İspanya ekonomisi, kısıtlayıcı önlemlerin gevşemesiyle talep ve aktiviteyi toparlamıştı. Hanehalkı tüketimi yüzde 20,8 artarken bu önceki dönemin yüzde 20,7 düşüşünün üzerine geldi.

Sabit yatırım ise ikinci çeyrekteki yüzde 20,6 gerilemeye kıyasla yüzde 21,7 arttı.
İspanya GSYİH 3Ç20
KAYNAK: INE

Kamu harcamaları ikinci çeyrekteki yüzde 0,3’e karşı yüzde 1,2 artarken ve net dış talep, ihracatın ithalattan daha fazla artmasıyla GSYİH’ye olumlu katkıda bulundu. Yıllık bazda gayri safi yurt içi hasıla, önceki dönemdeki yüzde 21,6’lık rekor daralmaya kıyasla yüzde 9,0 küçüldü.

Bu arada İspanya son dönemde kaydettiği vaka sayılarıyla endişeleri artırdı. Cuma ve Pazartesi arasında 22.013 yeni koronavirüs enfeksiyonu kaydeden ülke önceki hafta sonu seviyesinin üzerine çıktı.

İspanyol Dışişleri Bakanı Silvia Calzon Pazartesi günü bir basın toplantısında; “enfeksiyon oranı artmaya devam ediyor, bu hepimizi endişelendirecek bir şey” dedi.
İspanya Yeni Vaka 22 Aralık
KAYNAK: Worldometers

Aynı zamanda İngiltere’deki endişe verici yeni koronavirüs mutantıyla karşı karşıya kalan İspanya, Pazartesi gününden itibaren İspanya’da yasal ikamet etmeyen veya İspanyol vatandaşı olmayan İngiltere’den gelen kişiler için yasak getirdi.

Calzon, İspanya’nın mutasyonun İspanya’ya girip girmediğini görmek için virüs genomlarını sıralama çabalarını güçlendirdiğini belirtti.

Pazar günü Almanya, İtalya ve Fransa da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, mutasyon geçiren Covid’i durdurmak amacıyla İngiltere’den gelen yolcu uçuşlarının geçici olarak durdurulduğunu duyurdu. Aynı şeyi yapmayan İspanya Avrupa Birliği’nden ortak bir yanıt çağrısında bulundu.

Hükümet bu yanıtı beklerken, İngiltere’den gelen tüm yolcuların koronavirüs test sonucunun negatif olmasını sağlamak için havalimanları ve limanlarda kontrollerin güçlendirileceğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu