Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İSO İhracat İklim Endeksi Ocak’ta 51,1’e Çıkarak 5 Ayın En Güçlü Artışını Kaydetti

Yılın ilk ayında İSO ihracat iklim endeksi 51,1 seviyesine yükselerek, geçen yılın Ağustos ayından bu yana en güçlü iyileşmesini gösterdi.
İSO İhracat İklim Endeksi Ocak’ta 51,1’e Çıkarak 5 Ayın En Güçlü Artışını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi sonuçları açıklandı. Endeks 2020 yılının ilk ayında 51,1 seviyesine yükselerek, son beş ayın en güçlü iyileşmesini gerçekleştirdi. Endeksi oluşturan tüm alt kalemlerde iyileşme olması, eşik değer olan 50,0’ın üzerinde kalmasını sağladı.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin imalat sektörünün en büyük pazarı olan Almanya’da üst üste ikinci ayda da büyüme gerçekleşti. Aynı şekilde Avrupa’da büyüme hız kazandı, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretim artışı ise geçen yılın Mart ayından bu yana en büyük artışı kaydetti. İtalya ve Birleşik Krallık’ta büyümenin artıya yönelmesi de Türk imalat sektörünü olumlu etkiledi.

İSO verilerine göre imalat sektörü ihracatı, 2019’un Ağustos ayından bu yana en belirgin güçlenmeyi işaret etti.

İhracat EndeksiMevsim etkilerinden seriye göre ihracat endeksi Aralık’ta 50,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Son açıklanan veriler Türk imalat sektörü ihracat koşullarında ılımlı bir iyileşme olduğunu gösterdi. Bazı temel ihracat pazarlarında görülen pozitif tablo endeksin yeni yıla olumlu bir başlangıç yapmasını sağladı.

ABD’de üretim artışı 2019 yılının Mart ayından bu yana en yüksek hızda gerçekleşirken talep koşullarındaki güçlenme devam etti. Ülkede genel ekonomik aktivitenin büyüme hızı üst üste üçüncü ayda da artış gösterdi. Ekonomik aktivitedeki genişleme geçen yılın son ayına kıyasla hız kazandı. Benzer şekilde İtalya’da son iki aydır devam eden küçülme yönünü tersine çevirerek Ocak ayında büyüme bölgesine geçti. Birleşik Krallık, İspanya ve Fransa’da üretimde artış oldu.

Bunlara ters yönde eğilim gösteren Hollanda’da imalat sektöründe hafif düşüş olarak Ocak ayında üretimi azalan en büyük ihracat pazarı olarak kaydedildi. Orta Doğu’da jeopolitik gelişmelerin etkisi ile sektör karışık seyrederken Suudi Arabistan güçlü ekonomik aktivitesini devam ettirdi. Diğer taraftan Mısır, Katar ve Lübnan ekonomik faaliyetlerinde daralma oldu.

Hindistan’ın talep koşulları belirgin bir şekilde iyileşme gösterdi. Öyle ki Ocak ayının en iyi performanslarından biri olarak öne çıktı. Hindistan’da üretim artışı son yedi yılın en yüksek seviyesine geldi. Bu olumlu tabloya rağmen Hindistan’ın Türk imalat sektörü ihracat pazarındaki payı %1’in altında kaldı. Söz konusu dönemde Rusya ve Brezilya’da büyüme hız kazandı, Çin’de ılımlı artış gösterdi. Kazakistan’da ise gerileme kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu