Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İSO: Enerji Faturalarında Dönemsel KDV İndirimi Yapılmalı

Katlanarak artan enerji maliyetlerinin sanayicinin belini büktüğü belirtilirken, elektrik ve doğal gaz fatura ödemelerinde vade imkanı istendi.
İSO: Enerji Faturalarında Dönemsel KDV İndirimi Yapılmalı
Yorum

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Şubat ayı Meclis toplantısı, video konferans şeklinde yapıldı. Toplantı Sanayide Üretimin Devamlılığı, Verimliliği ve Maliyetler Açısından Enerji Kaynaklı Sorunlarımıza Çözüm Arayışı” gündemi üzerine düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan da konuk olarak katıldı.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, enerjide artan maliyetlere dikkat çekerek “Bugün enflasyon yüküyle boğuşan, maliyetleri sürekli yükselen sanayicimizin işletme sermayesine katkı sağlamak açısından, elektrik ve doğal gaz ödemelerinde vadeli ödeme imkanı getirilmesi ciddi bir destek olacak.” dedi.

Doğal gaz depolama alanlarına yatırım yaparken, bir yandan da LNG teminine yönelik imkanların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Elektrik ve doğal gaz faturalarında, dönemsel de olsa KDV indirimi uygulanmasının işletmelerin rekabet gücüne katkıda bulunacağını belirtti.

İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise dünya genelinde yaşanan enerji krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğumuzu söyledi. Bunun sebeplerini ise; dışa bağımlılık, üretim azlığı ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yeterli yatırım yapılmaması olarak sıraladı.

Yaşanan jeopolitik gelişmelere bakılarak, enerji piyasasının önümüzdeki günlerde de pek parlak görünmediğini aktardı. Sanayiciler olarak üretmeye ve ürettiklerini dünya pazarına satmaya çalışırken, sürekli artan enerji fiyatlarının kendilerini zor duruma soktuğunu belirtti.

Kar marjlarının düşmesinin ve elektrik maliyetlerinin yüksek olmasının, üretimleri ciddi oranda etkilediğini söyledi. Küresel enerji krizinin çözümüne yönelik, “Bunun önüne geçmenin temel yolunun, kapsamlı bir dönüşüm olduğuna inanıyorum. Avrupa Yeşil Mutabakatı tüm dünyayı ve tabii Türkiye’yi de bu dönüşüme zorluyor. Türkiye’nin bundan sonra dünyaya hâkim olan yeni iklim değişikliği ve temiz enerji ruhuna, yeni kalkınma modeline, yeni finansman ve teknoloji akımlarına dâhil olması büyük önem taşıyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu