Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İSO Başkanı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Sonuçlarını Değerlendirdi

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırma sonuçlarını değerlendirdi. 2018’deki zorlu koşullara rağmen ihracatta artış olduğunu belirtti.
İSO Başkanı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Sonuçlarını Değerlendirdi
Yorum

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), 2018 yılına ilişkin Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırma sonuçlarını açıkladı. Buna göre listenin ilk üçünde; 79 milyar liralık üretimden satışlarıyla Tüpraş, 31 milyar lira ile Ford Otomotiv ve 23,6 milyar lira ile Toyota Otomotiv yer aldı.

2017 yılında Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun 652.7 milyar TL olan üretimden net satışları, 2018 yılında %34,5 artarak 878 milyar TL’ye yükseldi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, verilerin açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında sonuçlar hakkında değerlendirme yaptı.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, üretim ekonomisine ve ona verilen desteğin her geçen gün daha nitelikli bir konuma geldiğini söyledi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal BahçıvanTürk sanayisinin en zor şartlarda bile kendi ana faaliyetlerinde sahip olduğu birikim ve dayanıklılık gücüyle başarısını sürdürdüğünü dile getiren Bahçıvan, üretim ekonomisine verilen desteğin artmasıyla finansal tablonun da pozitife döneceğini aktardı.

2018 yılında en fazla ihracat yapan kuruluşlar arasında zirvede 79 milyar lira üretimden satış ile Tüpraş’ın yer aldığını, genele yayılan hızlı büyümede fiyat artışlarının ve döviz kurlarındaki yükselişin payı olduğunu yorumladı.

2018 yılının oldukça zorlu geçmesine rağmen, sanayinin esas faaliyetlerinde satışlarda ve karlılıkta artış olduğunu, fakat bu performansın finansman maliyetiyle baş etmede güçlük çektiğini anlattı.

2017 yılında %19 olan reel büyüme oranı, geçen yıl %11,8’e geriledi.

Sanayi Reel BüyümeListenin ilk 50 sırasında yer alan kuruluşların toplam üretimden satışlar içinden aldığı pay %50,6 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran bir önceki yıl %50,2 düzeyindeydi. İSO 500’ün faaliyet karı oranı 1,3 puanlık artışla %10,9’a yükseldi. 2017 yılında 70,6 milyar TL olan toplam faaliyet karı mutlak büyüklüğü, geçen yıl % 52,7 artışla 107,8 milyar TL seviyesine yükseldi.

Bahçıvan, yaratılan katma değer açısından 2017 yılında %20,1 olan orta-yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler payının 2018’de %22,2’ye, %3,6 olan yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler payının %5,3’e yükseldiğini söyledi. Sanayinin yüksek katma değerli ve yüksek teknoloji yoğunluklu sektörlere dönüşüm ihtiyacının sürdüğünü dile getiren Bahçıvan, bugün açıklanan verilerin umut verici olduğunu ifade etti.

İSO 500 içinde AR-GE yapan firmaların sayısı, bugüne kadar en yüksek seviye olan 276’ya ulaştı.

AR-GE Firma SayısıSonuçlar değerlendirildiğinde en olumlu tespitlerden birisinin ihracat performansındaki artış olduğunu söyleyen İSO Başkanı, 2018 yılında Türkiye’nin toplam ihracatı ve sanayi ihracatının %7 artmasına rağmen, İSO 500’ün ihracatında %11,3 oranında artış olduğunu kaydetti. 30 yıl önce 398 olan ihracatçı firma sayısının bugün 464’e yükseldiğini, üretimden satışlar cirosuyla listeye girebilme alt bandı 309 milyon TL’den 414 milyon TL’ye yaklaştığını anlattı.

Söz konusu şirketlerin ülkenin toplam ihracatı içerisindeki payının gittikçe büyüdüğünü söyleyen Bahçıvan, 2017’de %41,4 olan oranın, son açıklanan raporda %42,8’e yükseldiğini gösterdiğini dile getirdi.

Erdal Bahçıvan sözlerini; “Maalesef finansmanın mali tablolarda yarattığı tahribat, esas faaliyetlerde ne kadar başarılı olunursa olunsun bunun sürdürülebilir olmadığını ortaya koymaktadır. Çünkü biraz sonra rakamlarla da ortaya koyacağımız gibi, sadece bir yılın değil uzun yılların bir sorunu olan bu finansman tahribatı, özkaynak dengesini bozmakta, sanayicinin kaliteli finansman kaynaklarına erişimini zorlu hale getirmektedir.” şeklinde noktalandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu