Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Temmuz GSYİH’si %6,8 Artan İskoçya, Yeni Covid Kısıtlamaları Getirdi

Temmuz ayı GSYİH rakamlarını açıklayan İskoçya, bir günde en yüksek pozitif test sayısını kaydettikten sonra ev ziyaretlerini yasakladı.
Temmuz GSYİH’si %6,8 Artan İskoçya, Yeni Covid Kısıtlamaları Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İskoçya hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamada ülke GSYİH’sinin Temmuz ayında yüzde 6,8 arttığı belirtildi.

Baş İstatistikçi tarafından duyurulan verilerde son aydaki artışın, Haziran’daki %6,7’lik, Mayıs’taki %3,1’lik, Nisan’daki %20,1’lik ve Mart’taki %4,9’luk büyüme tahminlerini izlediği aktarıldı. Aynı zamanda İskoçya, yeni vakalardaki son artışa bilrikte yeni kısıtlamalar getirdi.

Diğer taraftan GSYİH son üç ayda artmış olsa da COVID-19 salgınının doğrudan etkilerinden önce Şubat ayındaki seviyenin yüzde 10,7 altında kaldı. Temmuz ayında ekonominin üç ana sektöründe daha da büyüme oldu.

Hizmetler sektöründe üretimin Haziran ayına göre %5,5 arttığı, üretim sektöründe üretimin %8,6 arttığı ve İnşaat sektörü üretiminin %23,4 arttığı tahmin edildi.
İskoçya GSYİH Temmuz
Kaynak: Scottish Government

Bununla birlikte hepsi Covid öncesi seviyelerin altında kaldı. Üretim sektörümdeki çıktı yüzde 8,6 artarken rakam Şubat’takinin yüzde 5,4 altında kaldı. Hizmetler sektörü Haziran’a kıyasla yüzde 5,5 artsa da Şubat’takinin yüzde 11,9 altında kaldı.

İnşaat sektörü üretiminin Temmuz ayında %23,4 arttığı tahmin edilirken Şubat seviyesinin yüzde 11,9 altında kaldı. Sonuçların 16 Eylül’de yayımlanan Nisan-Haziran dönemi için yüzde 19,4’lük ilk GSYİH düşüş tahminiyle tutarlı olacak şekilde güncellendiği bilgisi de verildi.

Bu arada İskoçya, BBC’nin dünkü haberine göre toplu testlerin başlamasından bu yana en büyük tek günlük sayıyı temsil eden 486 yeni pozitif koronavirüs testi kaydetti.
İskoçya Virüs Durumu
Kaynak: BBC

Nicola Sturgeon rakamların endişe verici olduğunu söyleyerek bu nedenle yeni kısıtlamalar getirildiğini vurguladı. İskoçya’daki hane halkları arasında ev içi ziyaretler artık bir sonraki duyuruya kadar yasaklanırken ülkenin Mart ayında ilk kez kapatılmasından tam altı ay sonra, İskoçların bir kez daha evlerine kimseyi kabul etmelerine izin verilmemeye başlandı.

Sturgeon, Cuma günü uygulamaya konulacak olan kısıtlama için İskoçya halkını Çarşamba gününden itibaren uymaya çağırdı.

Tek başına yaşayanlar, birlikte yaşamayan çiftler ve çocuk bakımına ve esnafa ihtiyacı olanların ev ziyaretlerinde bazı muafiyetlerin olduğu eklendi. Çarşamba gününden itibaren İskoçya’nın dört bir yanındaki insanların başka insanların evlerini ziyaret etmeleri yasaklanırken Sturgeon, acil önlem alınmadığı takdirde virüsün “kontrolden çıkma” riski taşıdığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu