Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İskoç Muhafazakarları Lideri Ruth Davidson, Aile ve Brexit Gerekçeleriyle İstifa Etti

2011'den bu yana İskoç Muhafazakar ve Sendika Partisi'nin lideri olan İskoç siyasetçi Ruth Davidson, Brexit ve aile gerekçeleriyle istifa etti.
İskoç Muhafazakarları Lideri Ruth Davidson, Aile ve Brexit Gerekçeleriyle İstifa Etti
Yorum

İskoç Muhafazakarları’nın lideri olan Ruth Davidson, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ayrılık gerekçesi olarak da hem Brexit konusunda hissettiği çatışmayı hem de iş ve aile hayatı arasında daha iyi bir denge kurma arzusunu gösterdi.

Edinburgh’ta düzenlediği basın toplantısında bu kararı büyük üzüntü duyarak aldığını belirten Ruth Davidson, Kasım 2011’den bu yana partiyi yönetmeyi “hayatımın ayrıcalığı” sözleriyle tanımladı. İskoç Muhafazakarları’nın devrimden bu yana en başarılı liderini kaybetmesinin sadece partiye değil aynı zamanda sendika yanlısı davaya da ciddi bir darbe olacağı aktarıldı.

Ekim Ayında ilk çocuğunu doğuran Davidson, 2021 yılına kadar İskoçya Parlamentosu üyeleri arasında kalacağını doğrulamıştı.

İskoç Muhafazakarları Lideri Ruth Davidson, Anne OlduAncak evinden ve ailesinden uzakta yüzlerce saat harcama tehdidinin artık kendisini korkuttuğunu dile getirdi. “Hepiniz biliyorsunuz ve hiçbir zaman Brexit ile ilgili hissettiğim çatışmayı gizlemeye çalışmadım. Bu fikir ayrılığına rağmen referandum sonucunu tanıyan ve saygı duyan partimiz için bir plan yapmayı denedim” dedi.

Boris Johnson’ın liderliğiyle ilgili endişelerinde açık olan Davidson, onun parlamentoyu askıya alma kararını destekledi ve AB ile bir anlaşma yapmaya çalıştığına inandığı konusunda ısrar etti.

İskoç Muhafazakarları Lideri Ruth Davidson, Görevden AyrıldıSon sekiz yıl boyunca çalışmalarının her zaman ilk sırada geldiğini ve bunun sık sık sevdikleri pahasına olduğunu vurgulayan Davidson; “Oğlumun gelişi artık farklı bir seçim yapacağım anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Davidson’un sözcüsü de Davidson’un ayrılık kararının, Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoyu askıya alma kararından önce alındığı konusunda ısrar etti. İskoç Ulusal Partisi lideri Nicola Sturgeon, Davidson’ın istifa kararının ardından siyasetçiye gelecek için iyi dileklerde bulunurken Liberal Demokratların lideri Jo Swinson ise onun havalı yaklaşımını övdü.

Eski başbakan Theresa May; “Son sekiz yılda partimiz ve birliğimiz için yaptığınız her şey için teşekkürler, Jen ve Finn’le hak ettiğiniz aile zamanınızın tadını çıkarın.” dedi. Boris Johnson da Davidson’a harika hizmeti için teşekkür ederek; “İskoç bağımsızlık referandumu kampanyasında oynadığı önemli rolle ilgili olarak sonsuz gurur duymalı ki birliğimize olan tutkulu desteği sonuç için çok önemliydi” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu