Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran: Petrol Tankerinin Serbest Bırakılması Tüm Ülkelerin Çıkarınadır!

İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri tarafından ele geçirilen İran petrol tankeri ile ilgili gerginlikler artmaya devam ediyor.
İran: Petrol Tankerinin Serbest Bırakılması Tüm Ülkelerin Çıkarınadır!
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri tarafından ele geçirilen İran petrol tankeri henüz serbest bırakılmadı. İran Devrim Muhafızları komutanı, misillemede bir İngiliz gemisini ele geçirmekle tehdit ederken, bugün yeni de tehdit geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü IRNA’ya verdiği demeçte, petrol tankerinin derhal serbest bırakılması için İngiltere’ye çağrı yaptı.

Abbas Mousavi AçıklamasıSözcü Abbas Mousavi, “Bu tehlikeli bir oyundur ve sonuçları vardır. Yakalamanın yasal bahanesi geçerli değildir. Tankerin serbest bırakılması tüm ülkelerin çıkarınadır,” dedi. İran, tanker serbest bırakılmadığı takdirde karşılıklı önlemler alınacağı konusunda da uyarı yaptı.

İngiltere, Perşembe günü yaptığı açıklamada, üç İran gemisinin Orta Doğu petrolünün dünyaya akışını kontrol eden, ancak Kraliyet Donanması savaş gemisiyle karşı karşıya kaldığında geri adım attığını söyleyen Hürmüz Boğazı’ndan geçen bir İran tankerini engellemeye çalıştığını söyledi.

İran ise böyle bir şeyin söz konusu olmadığını dile getirirken, ülkenin Batı ile arasındaki gerginlik bu olayla bir kat daha arttı.

İran ve Batı Gerginliği ArtıyorAynı zamanda Londra’nın British Heritage hakkında konuşmasından bir hafta sonra gerçekleşti. Petrol şirketi BP tarafından işletilen British Heritage, İran ve Arap yarımadası arasındaki boğaza yaklaştı.

Mousavi, İngiltere’yi tankeri ABD baskısı altında ele geçirmekle suçladı. IRNA’ya verdiği demeçte, “Bu tür yasadışı önlemler, Basra Körfezi’ndeki gerginliği artırabilir,” ifadelerini kullandı. Onlarca yıldır, Şii liderliğindeki İran ve ABD destekli Sünni Körfezi Arap rakipleri, Suriye’den Yemen’e kadar Orta Doğu’da baskın olmak için sürtüşüyorlar.

Washington Mayıs başından beri İran yaptırımlarını sıkılaştırırken, ülkenin petrol ithalatını durdurmak için koşulları sertleştiriyor.

Washington Yaptırımları Devam EdiyorWashington’ın artan baskısına misilleme olarak İran, Avrupa ülkeleri tarafından bir uyarıya dayanarak, nükleer pakete olan bağlılığını azaltmıştır. İran’ın uzun süredir düşman olduğu ABD, Tahran’ı Mayıs ortasından bu yana dünyanın en önemli petrol yolundaki bir dizi saldırı ile suçluyor.

İranlı tankerin ele geçirilmesi, son haftalarda ABD-İran çatışmasının keskin biçimde arttığı bir zamanda geldi. Washington, İran tehdidi olarak tanımladığı şeyle mücadele etmek için bölgeye fazladan asker gönderdi. Mousavi ise “Yabancı güçler bölgeyi terk etmeli, çünkü İRan ve diğer bölgesel ülkeler güvenliği güvence altına alabiliyorlar. İran, anlaşmazlıkları çözmek için komşularıyla görüşme yapmaya hazır olduğunu defalarca dile getirdi,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu