Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran Petrol Bakanı OPEC’in Çökebileceği Konusunda Uyardı

İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh, OPEC'in çökme olasılığı olduğuna ve üye ülkelerin tutumlarına dikkat çekti.
İran Petrol Bakanı OPEC’in Çökebileceği Konusunda Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh, OPEC’in çökme olasılığına ve 14 üyeden oluşan grubun bazı üyelerinin diğer ücreticilere karşı çalıştığına dikkat çekti. Bu yorumun, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ince bir gönderme olabileceği söyleniyor.

Trump yönetimi dün İran’a yönelik enerji yaptırımlarının şiddetini artırırken, düşen arzı talefi etmenin yolunu açıkladı.

Trump Yaptırımların Şiddetini ArtırdıBeyaz Saray, Suudilerin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin İran petrol arzında beklenen düşüşü telafi etmek için ABD ile birlikte çalışacağını söyledi. İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh, bakanlık haber ajansına Shana’ya verdiği demeçte, “İran sadece çıkarları için bir OPEC üyesidir ve bazı OPEC üyeleri İran’ı tehdit etmek ve tehlikeye atmak istiyorsa İran onlara cevap vermekten kaçınmayacaktır,” dedi.

Zangeneh, “Barkindo’ya OPEC’in bazı üyeler tarafından tek taraflılık nedeniyle tehdit edildiğini ve bu örgütün çökmesinin muhtemel olduğunu söyledim,” ifadelerini kullandı.

Kasım ayında uygulanan ABD yaptırımları İran’ın petrol ihracatını günde yaklaşık 1 milyon varil azalttı.

İran İhracatı 1 Milyon Varil AzaldıPerşembe günü Trump yönetimi, İran’ın en büyük müşterilerinden bazılarına muafiyet uygulamayı durdurmuştu. Analistler şimdi İran’ın ihracatının günde birkaç yüz bin varil kadar düşmesini bekliyor.

Suudi Arabistan açığı doldurmak için açıkça bir taahhütte bulunmadı. ABD yaptırımların muafiyetlerin sona ereceğini açıkladıktan sonra Suudi Enerji Bakanı Khalid El Falih, krallığın üreticilere ve tüketicilere dengeli ve istikrarlı bir petrol piyasası sağlamak için danışacağını söyledi.

OPEC ve Rusya dahil petrol piyasası müttefikleri 25 – 26 Haziran tarihlerinde Viyana’da bir araya gelecek.

OPEC Viyana'da ToplanacakSuudi Arabistan şu anda kotasının yaklaşık günlük 500 bin varilini ürettiği için üretimini artırabilir ve hala anlaşmaya bağlı kalabilir. İranlı yetkililer nadiren şiddetli yorum yapıyor ve sık sık dengesiz eylemlere neden oluyor. Ancak bu sözler, artan bir gerilimin gelmekte olmadığının sinyalini veriyor.

OPEC’in Rusya ile ittifakı organizasyonda karar vermenin Suudiler, Ruslar ve BAE’yi içeren çekirdek bir üretici grubu tarafından yönetilmekte olduğu konusundaki endişeleri artırdı. Geçen sonbaharda Katar, organizasyonda 57 yıl sonra OPEC’ten ayrılacağını söylemişti.

Doğal gaz zengini ülke, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2017 yılının Haziran ayından beri ambargosu altında kalması nedeniyle karar verdiğini reddetti. Ancak Katar’ın dışişleri bakanı CNBC’ye küçük bir petrol üreticisi olarak sesinin OPEC’te sayılmadığını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu