Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Nedeniyle Türkiye’nin İran’a İhracatı %80 Azaldı

Coronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’nin Irak’a ihracatı %50, İran’a ise %80 oranında düşüş gösterdi.
Koronavirüs Nedeniyle Türkiye’nin İran’a İhracatı %80 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüm dünyayı kabusa boğan ve 24 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan yeni tip koronavirüsün dış ticarete olan etkilerine değindi. Temassız dış ticaret çalışmaları hakkında açıklama yapan Pekcan, salgının dış ticaretimizi muhakkak etkileyeceğini dile getirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle İran’a yapılan ihracatta %80 oranında azalma oldu.

Ticaret Bakanı Pekcan Dış Ticaret AçıklamasıTicaret Bakanı Pekcan, koronavirüsün yayıldığı şu günlerde ticaret ağını sürdürmek için demir yollarına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. İran ile Kapıköy bağlantılı tren yolu aracılığıyla mal aktarımı yapıldığını söyleyen, Pekcan ihracatın %80 oranında azaldığını açıkladı.

Bu rakamın Irak tarafında %50 olduğunu ve bu oranları en aza indirmek için çalıştıklarını dile getirdi. 2 bin 500 ton kapasiteye sahip olan Bakü – Tiflis – Kars demir yolunun 6 bin ton kapasiteye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Avrupa’nın Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğunu hatırlatan Pekcan, İtalya’ya yılda 170 bin, Fransa’ya 50 bin araç ihraç edildiğini söyledi. Şu an koronavirüsle mücadele kapsamında bu araçların feribotlarla, şoförsüz olarak yollandığını söyledi. Tüm ülkede bakanlıklar ve kurumlarla birlikte çalışmaların koordineli bir şekilde sürdüğünü ve çok ciddi önlemler aldıklarını sözlerine ekledi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Rusya’ya 3 bin 701 ton balık ihracatı yaptı.

Rusya'ya Balık İhracatıDKİB, 1 Ocak-25 Mart tarihleri arasında Rusya’ya 3 bin 701 ton balık ihracatı yaparak, 17 milyon 348 bin 160 dolar gelir elde etti. Bu ihracat miktarı içinde 4 milyon 136 bin 478 dolarla Karadeniz somonu ilk sırada yer aldı.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Rusya’dan Türk balığına ilginin güç geçtikçe artış gösterdiğini ve bunların en başında Karadeniz somonunun geldiğini söyledi.

“Karadeniz’de yetiştirilen gökkuşağı alabalığına lezzetinden dolayı büyük ilgi duyuyor. Bundan dolayı Rusya’da Karadeniz somonuna talebin artmasıyla balık ihracatı da her geçen gün artıyor.” diyen Kalyoncu, bu doğrultuda balık ihracatında da artış olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu