Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran Yüksek Enflasyonla Mücadele Etmek için Para Biriminden 4 Sıfır Atacak

İran Merkez Bankası, riyali dört sıfırdan kurtarmak için bir para birimi reformu önerisinde bulundu. Detaylar aşağıda;
İran Yüksek Enflasyonla Mücadele Etmek için Para Biriminden 4 Sıfır Atacak
Yorum

İran Merkez Bankası, riyali dört sıfırdan kurtarmak için bir para birimi reformu önerisinde bulundu. İran Merkez Bankası Başkanı Abdolnaser Hemmati’nin 6 Ocak’ta IRNA haber ajansına verdiği demeçte; “Merkez Bankası dün ulusal para biriminden dört sıfırın çıkartılması için hükümete bir tasarı sundu. Umarı bu mesele en kısa sürede sonuçlandırılabilir.” dediği aktarıldı.

Tasarının hükümet tarafından kabul edilmesiyle birlikte İran riyalinden 4 sıfırın atılacağı, mevcut 10 bin riyalin 1 tümen olacağı ve 1 tümenin de çıkartılacak 100 riyallik banknotlara eş değer olacağı kaydedildi.

Bu noktada, son haftalarda bir miktar toparlansa da İran riyalinin 2018’de yüzde 60’ın üzerinde değer kaybettiği vurgulandı.

İran Riyali 2018 Yüzde 60 Değer KaybettiKeza İran’daki enflasyon geçen yıl yüzde 40 civarındaydı. 6 Ocak tarihi itibariyle de İran riyali 110 bin ABD doları seviyelerinde işlem görüyordu. Kısacası İran Merkez Bankası, ülkedeki yüksek enflasyonla mücadele etmek için para biriminden dört sıfırı atmak istiyordu. Kaynaklarda İran Merkez Bankası Başkanı Abdolnaser Hemmati’nin önlemin İran’daki bankacılık reformlarının uygulanması için gerekli olduğunu söylediği bilgisi de verildi.

Neticede, ABD’nin yaptırımlarının ardından İran, sert bir para birimi krizi riski ile karşı karşıya kalmıştı.

İran Zayıf Para Birimi ve Enflasyon Krizi Gözlemcilerin değerlendirmelerine göre yaptırımların ülkenin ana gelir kaynağı olan petrolü vurması durumunda kriz önümüzdeki aylarda daha da şiddetlenebilirdi. Dört sıfırın İran riyalinden silinmesi, en azından psikolojik bir etkiye sahip olabilirdi. Keza şu anda birçok İranlı, basit bir süpermarket alışverişi yapmak için 1 milyon riyalden fazla para ödemek zorundaydı.

Zayıf para birimi ve yüksek enflasyon, 2017 yılının sonlarından bu yana sokak protestolarına yol açmıştı. Diğer taraftan kaynaklarda, ülkede üretimi yapılan benzer yabancı ürünlerin reklamlarının yasaklandığı da yazıldı.

Mecliste kabul edilen kanuna göre üretimi ya da montajı İran’da yapılan yabancı firmalara ait ürünlerin reklamlarına herhangi bir kısıtlama getirilmediği ancak yurt dışında üretilen ve ithal edilen ürünlerin reklamının yapılmasının yasaklandığı öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu