Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ile Gerginliğin Yükselmesini İstemiyoruz

ABD ile İran arasındaki yaptırım krizi devam ederken, liderler henüz müzakereye yanaşmadı. İran Dışişleri Bakanı Zarif ise Washington ile tansiyonu artırmak gibi bir amaçları olmadığını söyledi.
İran Dışişleri Bakanı Zarif: ABD ile Gerginliğin Yükselmesini İstemiyoruz
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ı terör örgütlerine destek olan bir ülke olmakla suçlayarak, nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamıştı. Hemen ardından ise İran’a çeşitli alanlarda yaptırımlar uygulanmaya başlanırken, iki ülke arasında aylardır bitmek bilmeyen bir gerilim başladı.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, şu anki koşullarda ABD ile bir müzakerenin mümkün olmadığını söyledi. Ancak yeniden nükleer anlaşmaya dönmeleri halinde yeni kararlar alabileceklerini ekledi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise ABD ile tansiyonu artırmak istemediklerini ifade ederek, gerilimin azaltılmasını hedefleyen açıklamalarda bulundu.

Cevad Zarif, her iki ülkenin de kendi haklarını uluslararası yasalar altında kullanabilmesi gerektiğini savundu.

ABD-İran Diplomasiİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin sözlerine katıldığını ifade eden Zarif, Amerika ile gerilimin yükselmesini istemediklerini söyledi. Nükleer anlaşmadan çekildikten sonra İran’a ekonomi alanında yaptırımlar uygulamaya başlayan Trump, bu kararından geri adım atmak istemiyor.

Öte yandan hafta başında yaptığı açıklamada Ruhani ile koşulların doğru olması halinde görüşebileceklerini söyledi. Fransa’da düzenlenen G7 Zirvesi sonrasında yapılan basın toplantısında İran ile ilgili soruları yanıtlandıran Trump, görüşmeye sıcak baktığının sinyalini verdi.

Hasan Ruhani, ise Trump ile görüşebilmesi için İran’a yönelik tüm yaptırımların kaldırılması gerektiğini söyledi.

Hasan RuhaniABD için “İran ulusuna karşı yasa dışı, haksız ve yanlış yaptırımların tümünü kaldırmak zorundalar” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Ruhani, görüşmenin gerçekleşebilmesi için yaptırımların kaldırılmasını ön koşul olarak sundu.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii de halihazırda Washington hükümeti ile bir görüşme yapabilmelerinin mümkün olmadığını aktardı. Rebii, dünyanın güvenliği için en doğru yolun diplomasi olduğunu ve Amerika’nın nükleer anlaşmaya dönmesi halinde yeni kararlar alabileceklerini ifade etti.

ABD ile İran arasında nükleer anlaşma konusunda görüşmelerin başlayabileceğine dair yeni gelişmeler olurken, İsrail bu durumdan rahatsız.

İsrail Görüşmelerden RahatsızAdı açıklanmayan üç İsrailli bakan ve iki üst düzey yöneticiden alındığı iddia edilen habere göre, İran ile ABD’nin yeniden görüşmelere başlayacak olması ülkenin gündem maddeleri arasında yer alıyor. ABD yönetiminin İran üzerindeki baskıyı sonlandırabilecek olmasının İsrail için endişe yarattığı ifade edildi. Ancak bu konuda Trump’ı etkileme gibi bir güçleri olmadığı, İran’ın bugüne kadarki görüşme tekliflerini reddetmesi sebebiyle şanslı olduklarını söyledikleri iddia edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu