Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Enflasyon Tırmanıyor: 30 Yıllık Rekor Tazelendi

Dünya genelinde artan enflasyon, İngiltere’de de kendisini gösterdi. Ülkede yıllık enflasyon rakamları yeni rekor seviyeleri işaret ediyor.
İngiltere’de Enflasyon Tırmanıyor: 30 Yıllık Rekor Tazelendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde artan gıda, yakıt ve enerji maliyetleri ülkenin yaşam maliyeti krizini derinleştirmeye devam ederken, enflasyon verileri artmaya devam ediyor. İngiltere İstatistik Ofisi, Birleşik Krallık enflasyonunun Şubat ayında yıllık yüzde 6,2 oranında arttığını duyurdu.

Böylece son 30 yılın en yüksek enflasyon seviyesi tazelenmiş oldu. Geçtiğimiz ay İngiltere’de enflasyon yüzde 5.5 ile rekor kırmıştı. Şubat ayı enflasyon beklentilerindeki artış yüzde 0.6 seviyesindeydi. Yüzde 0.8’lik artış ile beklentilerin üzerine çıkılmış oldu.

İngiltere Şubat ayı enflasyon grafiği
Kaynak: ONS

2009′dan bu yana Ocak ve Şubat ayları arasındaki en büyük aylık TÜFE artışı kaydedildi. İngiltere Merkez Bankası, art arda üç para politikası toplantısında faiz oranlarını artırarak, ekonomik büyümeyi durdurmadan kontrolden çıkmış enflasyonu kontrol altına almak gibi göründüğü için, borçlanma maliyetlerini yüzd 0,1’den yüzde 0,75′e yükseltmişti.

Para Politikası Kurulu geçen hafta piyasanın beklediğinden daha güvercin duruş sergilemiş ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından emtia fiyatlarındaki keskin yükselişin hane halkı gelirlerindeki daralmaya dikkati çekmişti.

Politika yapıcılar enflasyonun 2022′nin ikinci çeyreğinde yüzde 8 ile yeni bir zirve yapmasını bekliyor. Şubat enflasyon oranlarına en büyük katkılar konut ve ev hizmetlerinden ve ulaşımdan geldi.

Analistler: Durum Vahim

İngiltere’nin açıkladığı son veriler, analistler tarafından durumun vahim olduğu yorumları yapılmasına neden oldu.

Quilter portföy yöneticisi Paul Craig, “Bu sabahki enflasyon verileri durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor ve hükümetin, birçok kişinin mali zorluğa düşmesini önlemek için harekete geçmesine ihtiyaç var” değerlendirmesini yaptı.

Craig, piyasaların ve gelişmiş ekonomilerin Rusya ile Ukrayna savaşındaki belirsizliğin yanı sıra yükselen enflasyonla mücadele etmeye devam ettiğini belirterek, “Hassas piyasa ortamı göz önüne alındığında, yatırımcıların verileri ve piyasaları yakından izlemesi ve buna göre tahsis etmesi gerekecek.” açıklamasını yaptı.

BRI Wealth Management’ın baş yatırım yetkilisi Dan Boardman-Weston, yakıt maliyetlerinin Birleşik Krallık enflasyonuna önemli bir katkıda bulunmaya devam etmesine rağmen, bunların genel orana yaptığı katkının ağırlığının yavaşladığını belirtti.

Verilerin enflasyon oranında birkaç aylık artışın süreceğine işaret ettiğini belirten Weston, yaza girerken bunun gevşemesini beklediklerini söyledi. Boardman-Weston, işgücü piyasasının gücü ve genel ekonomi göz önüne alındığında, İngiltere Merkez Bankası’nın daha fazla faiz artırımı yoluna devam etmesinin kaçınılmaz göründüğünü ifade etti.

Hanehalkı faturalarının yüksek olduğu ve vergilerin yükseldiği bir zamanda oranları yükseltmenin, tüketiciyi daha fazla baskı altına alacağını belirten Weston, bankanın, ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu ehlileştirme ihtiyacını dikkatli bir şekilde dengelemesi gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu