Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin %0,7’lik Ekim Enflasyonu 3 Ayın En Yükseği Oldu

İngiltere’nin yıllık enflasyonu Ekim’de yüzde 0,7’ye çıkarak üç ayın en yüksek okumasını kaydetti. Detaylar aşağıda;
İngiltere’nin %0,7’lik Ekim Enflasyonu 3 Ayın En Yükseği Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Artan vakalar, sıkılaştırılan önlemler ve gelecek döneme ilişkin negatif beklentiler ortasında kalan İngiltere, TÜFE ve ÜFE verileriyle gündeme geldi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yapılan açıklamaya göre Birleşik Krallık’ta yıllık enflasyon oranı, yüzde 0,6 olan tahminlerin üzerinde gelerek Eylül’deki yüzde 0,5’ten 2020’nin Ekim ayında yüzde 0,7’ye yükseldi.

Bu üç ay içindeki en yüksek okuma olurken orana en büyük katkılar giyim, gıda, mobilya ve halılardan geldi. Öte yandan yukarı yönlü katkı kısmen rekreasyon, kültür ve ulaşım maliyetleri ile dengelendi.

Aylık bazda ise tüketici fiyatları Eylül ayındaki yüzde 0,4 artışın ardından yüzde 0 olurken piyasa beklentileri yüzde 0,1’lik düşüş yönündeydi. İngiltere’de Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Eylül’deki yüzde 0,5’ten Ekim ayında yüzde 0,7’ye yükseldi.

İngiliz üreticiler tarafından üretilen malların fabrika çıkış fiyatları ise Ekim 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 1,4 düştü.
İngiltere Enflasyon
Kaynak: ONS

Bu, bir önceki ayda yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 1,7 düşüşün ardından gelirken yüzde 0,7’lik piyasa beklentilerini karşılayamadı. Aynı zamanda fabrika fiyatlarının art arda sekizinci aylık düşüşünü temsil etti. Düşüş, petrol maliyetindeki yüzde eksi 35,7’lik gerileme tarafından yönlendirildi.

Diğer aşağı yönlü katkılar, kimyasallar ve farmasötik ürünler (yüzde eksi 0,5), kağıt ve baskıdan (yüzde eksi 0,4) geldi. En büyük artış tütün ve alkol (yüzde 2,8) ve diğer mamul ürünlerden (yüzde 1,5) geldi.

Aylık bazda, üretici fiyatları Eylül’de yüzde 0,1’lik bir düşüşün ardından ve yüzde 0,1’lik büyüme beklentisiyle karşılaştırıldığında değişmedi. Bu arada Birleşik Krallık, Mayıs ayından bu yana 1 günlük en büyük koronavirüs kayıp dizisini bildirdi.

The Associated Press’in bildirdiğine göre Avrupa ülkesi Salı günü 598 vatandaşını COVID-19 nedeniyle kaybetti ve Mayıs ayından bu yana en kötü bir günlük bilançosunu kaydetti. Resmi İngiltere hükümeti koronavirüs izleme sitesine göre, geçtiğimiz yedi günlük dönemde 2.975 İngiliz, bir önceki haftaya göre %18 artışla hastalığa yenik düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu