Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Sinir Bozucu Derecede Yavaş Bir Toparlanmaya İlerliyor

IHS Markit-CIPS anketi, İngiltere ekonomisinin toparlanması konusunda değil aylara değil yıllara işaret etti. İşte detaylar;
İngiltere Sinir Bozucu Derecede Yavaş Bir Toparlanmaya İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Toplam vaka sayısı bakımından beşinci sırada yer alan İngiltere’de şimdiye kadar yaklaşık 250 bin vaka ve 35 binin üzerinde ölüm rapor edildi. Ve gelen veriler, ülke ekonomisi için görünümü giderek daha çok karartıyor.

İlk tahmine göre birinci çeyrekte yüzde 2 daralan İngiltere, daha kötüsüne doğru hızla ilerliyor. IHS Markit/CIPS tarafından yapılan anket, hizmet ve imalat firmalarının üretiminin anketin başladığı 1998’den bu yana en hızlı ikinci hızında gerilediğini gösterdi.

Hizmet sektörü için PMI Nisan ayında ise 13,4 ile 1998’den bu yana en düşük seviyeyi temsil etmişti.

50’nin altında rakamların daralmayı temsil ettiği ankette, bu ayın kombine hizmet ve üretim rakamları 28,9 olarak geldi.
IHS Markit Flash İngiltere Kompozit Çıktı Endeksi Mayıs
Kaynak: IHS Markit, CIPS, ONS

Rakam, geçen ay kaydedilen 13,8’lik korkunç seviyenin epey üzerinde gerçekleşse de yine de 2008-2009 krizinden daha kötüydü. “Düşük iş hacmi hacmi yine neredeyse tamamen iş kapanmaları, müşteri siparişlerinin iptali ve koronavirüs hastalığının ortasında genel bir talep düşüşüyle bağlantılıydı.” ifadelerine yer verilen raporda, ekonomist Chris Williamson’un şu yorumu dikkat çekti:

“İngiltere ekonomisi, ticari faaliyetler ve istihdam Mayıs ayında endişe verici oranlarda gerilemeye devam ederken benzeri görülmemiş bir gerilemeye sıkı sıkıya bağlı kalıyor.” 

Geçtiğimiz gün açıklanan veriler de İngiltere’de Covid-19 kaynaklı işsizlik başvurularının Nisan’da %70 arttığını göstermişti.
İngiltere 20 Mayıs Ölüm Koronavirüs
Kaynak: Worldometer

IHS Markit ekonomist, Mayıs verisinin Nisan’daki rekor çöküşün ardından yükselse de rakamın anketin 22 yıllık geçmişindeki ikinci en büyük aylık düşüşü temsile ettiğini vurguladı.

En büyük darbeyi virüsü önleme tedbirleri nedeniyle yine seyahat, turizm firmaları, oteller, restoranlar ve tüketici ürünleri imalatçılarının aldığını belirtti. İş güveninde ikinci ay için iyileşme haberlerinin hoş karşılandığını dile getiren ekonomist, bununla birlikte şu yorumu yaptı:

“Ancak daha az Covid-19 vakası gören ülkelere kıyasla ekonominin daha yavaş açılma hızı göz önüne alındığında İngiltere sinir bozucu derecede yavaş bir toparlanma görmeye hazırlanıyor. Virüsle ilgili kısıtlamalar, yaygın iş güvensizliği ve zayıf talep, Brexit ile ilgili artan iş belirsizliği ile daha da kötüleşecek. Sonuç olarak, 2020’de GSYİH’nin yaklaşık %12 düşmesini bekliyoruz. Çeyreklik düşüş oranı ikinci çeyrekte% 20 civarında zirveye ulaşacak gibi gözükse de iyileşme aylar değil yıllar içinde ölçülecektir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu