Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sorunlarına Virüs Mutasyonu Eklenen İngiltere’yi Zorlu Dönemler Bekliyor

Mevcut sorunların üzerine eklenen yüzde 70 daha bulaşıcı Covid varyantı; İngiltere ekonomisini bulanık sulara sürüklüyor. Çift dipse neredeyse kaçınılmaz oldu.
Sorunlarına Virüs Mutasyonu Eklenen İngiltere’yi Zorlu Dönemler Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yüzde 70 daha bulaşıcı yeni Covid varyantı; daha sert kilitlemeler, rekor işten çıkarmalar, kapalı bağlantı noktaları ve Brexit kargaşası İngiltere’nin görünümünü kararttı.

Yapılan yeni bir Guardian analizine göre İngiltere ekonomisi, Covid enfeksiyonlarındaki hızlı büyümeden, yenilenen kilitleme önlemlerinden ve Brexit konusunda yaşanan kargaşadan dolayı üç yüzyıldaki en kötü büyüme yılının sonunda artan zarar görüyor. Eldeki son rakamlar da yavaşlayan büyümeyi, düşen perakende satışları ve kayıtların başlamasından bu yana rekor artan işten çıkarmaları ortaya serdi.

Resmi rakamlar, bir aşının krize erken bir son verebileceği umuduyla İngiliz ekonomisinin bu bahardaki kilitlemeden ilk beklenenden daha hızlı bir şekilde iyileştiğini bildiriyordu.
İngiltere 3Ç20 Büyüme
Kaynak: ONS

Fakat ekonomistler şimdi, aşının yeterince yaygınlaştırılmasından önce 2021’e kadar sürecek çift dipli durgunluk ve daha sert kilitlemelerden bahsediyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz belirleyici para politikası komitesinin eski bir üyesi olan David Blanchflower, Brüksel ile ticaret anlaşması olsun veya olmasın Brexit’in önümüzdeki yılın başında zaten zayıf olan İngiltere ekonomisini vuracağını söyledi.

Guardian’a yazan Blanchflower; “bu bana barış zamanında dünyanın herhangi bir ülkesinin bin yılda verdiği en kötü karar gibi görünüyor” dedi.

Pandeminin başlangıcından bu yana Guardian, Covid-19’un iş ve büyüme üzerindeki etkisini ve onu kontrol etme için kullanılan önlemleri izlemek için 8ekonomik gösterge ve FTSE 100 seviyesini seçti. Büyük Buhran‘dan bu yana en derin küresel durgunlukla karşı karşıya kalan Covid kriz izlemenin, İngiltere’nin diğer ülkelere kıyasla ne durumda olduğunu takip ettiği de aktarıldı.

Buna göre geçtiğimiz ay, İngiltere’deki ikinci ulusal kilitlenmenin ardından Aralık ayı başlarında ticari faaliyetlerde görülen toparlanma da dahil olmak üzere ekonomi için bazı parlak noktalar oldu.
İngiltere İşten Çıkarmalar Rekor
KAYNAK: ONS

Sonbaharda daha katı kısıtlamalar, salgının ilk dalgasına göre büyüme ve istihdam üzerinde daha az etkiye sahip göründü. Resmi rakamlar da İngiltere ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde, ilk tahmin edilenden daha hızlı bir toparlanma sergilediğini öne sürdü.

Bununla birlikte resmi büyüme rakamları, Kasım ayında Covid kısıtlamaları yeniden uygulamaya konulmadan önce bile ekonominin çift dipli resesyona doğru batmaya başladığını gösterdi. Zaten İngiltere Merkez Bankası da ekonominin 2020’nin son aylarında küçüleceği ve 2021’in başında beklenenden daha zayıf kalabileceği konusunda uyardı.

İşten çıkarılan insan sayısı, hükümetin programı genişletmek için son dakika U dönüşünden önce Ekim ayında rekor seviyeye ulaştı. Program sona erdiğinde önümüzdeki yıl işsizliğin 2,6 milyonu bulması bekleniyor.

Blanchflower önümüzdeki yıl 2,6 milyona ulaşması beklenen işsizlikle ilgili; “Mesele, bu işlerin -çoğu barlarda, kulüplerde ve restoranlarda- izin ödemeleri durduktan sonra geri dönüp dönmediğidir. Ancak pandemiden sonra beklendiği gibi davranışta uzun vadeli değişiklikler olursa birçok iş geri dönmeyecektir” yorumunu yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu