Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere, Türkiye ile Ticaret ve Yatırım İlişkilerini Geliştirmek İstiyor

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Türkiye ile hedeflenen ticaret hacminin halihazırda aşıldığını fakat yatırım ve ticaret ilişkilerinin daha ileri seviyelere götürülmek istendiğini belirtti.
İngiltere, Türkiye ile Ticaret ve Yatırım İlişkilerini Geliştirmek İstiyor
Yorum

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Gökhan Şen’in sorularını yanıtlandırarak, hem Brexit sürecini hem de Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkileri değerlendirdi. ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşına da değinen Fox, Türkiye ile yatırım ve ticaret ilişkilerini geliştirmek istediklerini ifade etti.

Bakan Fox, Türkiye ile konulan ticaret hedefinin halihazırda aşılmış olduğunu söyledi.

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Foxİki ülke arasında ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirten Fox, ülkelerin ekonomilerinin birbirini tamamlaması gerektiğini dile getirdi. Hizmet ve finansal konularda ortak olunması ve bu doğrultuda girişimlerde bulunulması gerektiğini aktardı.

Türkiye’de hem uluslararası hem de üçüncü piyasalarla sahip olunan yetenekleri kullanarak, sektörleri olgunlaştırmak adına çalışmalar yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Kazancın sadece yatırımlardan gelecek bir şey olmadığını belirten Fox, Türkiye’den İngiltere’ye ihracatın artırılmasının ayını zamanda istihdamın artırılması ve genç nüfusun zenginleşmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Halen Avrupa Birliği ülkesi olmalarından dolayı Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yapılamadığını söyledi.

Türkiye-İngiltere TicaretAB’den çıkılmadığı sürece hiçbir ülke ile serbest ticaret anlaşması imzalayamayacaklarını vurgulayan Bakan Fox, fakat Güney Kore ve İsviçre ile olduğu gibi Türkiye ile de bir devamlılık anlaşması yapılabileceğini dile getirdi. AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılınması halinde Türkiye ile neler yapılacağını gözden geçireceklerini aktardı.

Birçok ülke ile olduğu gibi şu anda serbest ticaret konusunda çok karmaşık bir durumun mevcut olduğunu, bu alanda her iki taraflar için de stratejik ilişkileri derinleştirmek istediklerini anlattı. Türkiye’de daha fazla yatırım yapmak istediklerini söyleyen Fox, İngiltere’nin Türk ihracatçıları için ikinci nokta olduğunu, bu ilişkileri daha ileri seviyelere götürmek için yatırım ve ticaret konusunda yapılacak çok şey olduğunu sözlerine ekledi.

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Brexşt konusunda önlerinde üç seçenek olduğunu söyledi.

Brexit 3 SeçenekBunları; AB’den anlaşmalı ve anlaşmasız ayrılmak veya hiç ayrılmamak olarak sıralayan Bakan Fox, üçüncü seçeneği referandumda oy kullananlara ihanet olarak yorumladı. Bu sebeple seçenekleri ikiye indirdiklerini söyledi. Kendisinin AB’den ayrılma fikrine katıldığını fakat bunun anlaşma çerçevesinde yapılması gerektiğini düşündüğünü, bu sayede ihtiyaç duyulan tüm ticaret anlaşmalarının yeniden yapılması için gerekli zamanın olacağını anlattı.

Halihazırda AB üyesi oldukları için diğer ülkelerle serbest ticaret anlaşması konusunda hiçbir görüşme yapamadıklarını, AB’den öngörülebilirlikle ayrılmanın İngiltere ve Avrupa’daki işletmeler kadar, Avrupa dışındaki işletmelerin de yararına olacağını aktardı.

Anlaşmasız Brexit’in Ekim ayının sonuna kalması halinde şirketler için yeterince zaman olacağını belirtti.

Anlaşmasız BrexitŞirketlerin anlaşmasız Brexit’in bu döneme uzaması halinde devamlılık anlaşmaları için yeterince zaman olacağını anlatan Fox, bunların bazılarının zaten şu anda bitmiş durumda olduğunu fakat küresel ticarette olumsuz rüzgarların estiği bir ortamda belirsizlik ortamının halen var olduğunu sözlerine ekledi.

Bunun sebebi olarak ise ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarını gösterdi. Ticaret savaşlarının getirdiği olumsuzluklarla küresel büyümenin yavaşlamasının hatta daralmasının öngörüldüğünü hatırlatarak, olumsuz durumların telafi edilmesi için açık ve serbest ticaret ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu