Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Tüketici Borçlanması 2014’ten Bu Yana En Yavaş Hızını Kaydetti

İngiltere’nin tüketici kredileri Kasım ayında, beş yıldan fazla süredir en yavaş hızını kaydetti ve inşaat sektörünün düşüşü Aralık’ta kötüleşti. İşte detaylar;
İngiltere Tüketici Borçlanması 2014’ten Bu Yana En Yavaş Hızını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin tüketici borçlanması Kasım ayında, 2014’ten bu yana en yavaş hızında artış gösterdi ve inşaat sektörünün düşüşü Aralık’ta kötüleşti. Bugün açıklanan veriler, geçen yılın sonlarına doğru duraksamış bir ekonominin işaretlerine eklendi.

İngiltere Merkez Bankası, teminatsız tüketici kredilerindeki büyümenin Kasım’a kadar olan 12 ayda yüzde 5.7’ye gerilediğini söyledi. Rakam, Haziran 2014’ten bu yana görülen en küçük artış oldu. Kredi kartı geri ödemeleri, Temmuz 2013’ten bu yana ilk kez borçlanmayı aştı. Kredi kartı geri ödemeleri de Temmuz 2013’ten bu yana ilk kez borçlanmayı aştı.

Hanehalkı harcamaları Brexit yavaşlaması boyunca İngiltere ekonomisine yardımcı oldu. Ancak bazı BoE yetkilileri rekor düzeyde istihdam ve ücret artışında iyileşme hakkında endişe bildirdi.
Yatırımcılar Başbakan Boris Johnson’un 12 Aralık’taki vurgulu seçim zaferinin etkisinin işaretlerini izlerken şimdilik tüm göstergeler aşağı yönlü gerçekleşti.

IHS Markit/CIPS tarafından yapılan bir araştırma, 2009’dan bu yana inşaat mühendisliğindeki en keskin düşüş nedeniyle inşaat sektörünün gerilemesinin Aralık ayında derinleştiğini gösterdi.

İngiltere Tüketici Borçlanması 2014’ten Bu Yana En Yavaş HızEY ITEM Club ekonomisti Howard Archer, inşaat şirketlerinin hükümetin altyapı yatırımlarının keskin bir şekilde artırılmasına yönelik planlarının olabildiğince çabuk ilerlemesini ümit edeceklerini aktardı. Pantheon Macroeconomics ekonomisti Samuel Tombs, 2020’ye yönelik görünümün küresel ekonomideki duraksama ve artan gerilimler arasında belirsiz görünmesine rağmen bazı BoE verilerinin İngiltere için daha iyi zamanlara işaret ettiğini aktardı.

Hanehalkının para arzında bir artışa atıfta bulunan Tombs, “Kasım ayının parasal göstergeleri, GSYİH büyümesinin bu yılın ilk yarısında bir miktar ivme kazanacağını gösteriyor” dedi. BoE verileri, 2019’un çoğundaki yavaşlamadan sonra konut piyasasının dengelendiğine dair diğer işaretlerle uyumlu geldi.

Konut alımı için onaylanan ipotek sayısı Kasım ayında, Ekim’deki 64.662’den 64.994’e yükseldi. İngiliz konut fiyatı büyümesi yüzde 1 ila 2 arasında yavaşladı. İngiliz borç veren Nationwide bugünkü açıklamasında, konut fiyatlarının Aralık’ta 12 aydan fazla süre içinde yıllık bazda ilk kez yüzde 1’den fazla arttığını ancak Brexit hakkındaki belirsizliğin 2020’de yeniden piyasaya ağırlık vermesinin beklendiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu