Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Toplam Ticaret Fazlası 3. Çeyrekte 3,4 Milyar Sterlin Düştü

İhracatın ithalattan daha az artmasıyla İngiltere’nin toplam ticaret fazlas üçüncü çeyrekte 3,4 milyar sterlin geriledi.
İngiltere’nin Toplam Ticaret Fazlası 3. Çeyrekte 3,4 Milyar Sterlin Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte yüzde 15,5 büyüyerek resesyondan çıktığını açıklayan İngiltere, ticaret verileriyle de dikkat çekti. ONS’ye göre parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç İngiltere’nin toplam ticaret fazlası 2020’nin üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül) 3,4 milyar sterlin düşüşle 4,2 milyar sterline geriledi.

İthalat 17,3 milyar sterlin artarken ihracat 13,8 milyar sterlinle daha az artış kaydetti. İngiltere toplam ticaret fazlasındaki düşüş, mal açığı ticaretindeki artıştan kaynaklandı.

Mal açığı ticareti, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 2,4 milyar sterlin artarak 24,9 milyar sterline çıktı. Parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç Eylül’deki toplam ticaret dengesi ise 3,6 milyar sterlin azalarak 0,6 milyar sterline geriledi. Bu arada ithalat 3,6 milyar sterlin artarken ihracat yatay seyretti.

Enflasyonun etkisi göz önüne alınmadığında toplam ticaret fazlası üçüncü çeyrekte 0,8 milyar sterlin azalarak 7,4 milyar sterline geriledi.
İngiltere İthalat ihracat En Çok Makine Ulaşım Arttı
Kaynak: ONS

İhracat 15,1 milyar sterlin, ithalat ise 15,9 milyar sterlin arttı. 2020 Eylül ayına kadarki 12 aylık dönemde, parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç toplam ticaret dengesi 35,9 milyar sterlin artarak 5,2 milyar sterlin fazlaya ulaştı.

Parasal olmayan altın ve diğer kıymetli metaller hariç toplam ticaret dengesi, Eylül ayında artan ithalat nedeniyle aynı ayda 3,6 milyar sterlin azaldı. Eylül’de Makine ve ulaşım ekipmanlarında, çeşitli imalatlarda ve malzeme imalatlarında artan ithalat görüldü.

Üçüncü çeyrekte toplam ticaret fazlasındaki düşüş ihracatın ithalattan daha az artmasından kaynaklanırken hizmet ticareti fazlası 1 milyar sterlin azalarak 29,1 milyar sterline geriledi. Hizmet ihracatı 0,3 milyar sterlin azalırken hizmet ithalatı 0,7 milyar sterlin arttı.

İhracat ve ithalattaki değişimin ana itici güçleri seyahat, diğer ticari hizmetler ve fikri mülkiyet olarak gösterildi. Mal ihracatı ve ithalatındaki artışın başlıca nedeni makine ve ulaşım ekipmanlarında artış oldu. Karayolu taşıtları ithalatı ve ihracatı 2020 yılının 3. çeyreğinde sırasıyla 5,4 milyar sterlin ve 4,7 milyar sterlin arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu