Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Temmuz PMI’sına Göre İmalat ve Hizmet Sektörlerinde Toparlanma Hızlandı

Temmuz ayında yeniden açılmanın ivme kazanmasıyla İngiltere’nin özel sektör üretim artışı beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Detaylar haberimizde;
İngiltere’nin Temmuz PMI’sına Göre İmalat ve Hizmet Sektörlerinde Toparlanma Hızlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan PMI verileri, İngiltere’deki toparlanmanın devam ettiğini gösterdi. IHS Markit/CIPS tarafından yapılan ankette Flash Kompozit PMI, ülkenin yeniden açılması ivme kazanırken Temmuz ayında beş yıl boyunca en hızlı özel sektör faaliyetine işaret etti.

Keskin genişleme alt sektör düzeyinde geniş çaplıydı. Flash Kompozit Çıktı Endeksi Temmuz’da 57,1’le 61 ayın en yükseğine, hizmet sektörü için PMI 56,6 ile 60 ayın en yükseğine, Flash İmalat Çıktı Endeksi 59,8’le 32 ayın en yükseğine, Flash İmalat PMI 53,6 ile 16 ayın en yükseğine ulaştı.

Temmuz ayı verileri, kilitleme önlemlerinin hafifletilmesinin ardından İngiltere’nin özel sektör ekonomisi çapında iş koşullarında belirgin bir iyileşme olduğunu gösterdi.

Son anket, hizmet sektörünün büyümeye geri döndüğünü ve imalat üretiminde Haziran ayında görülenden çok daha hızlı bir artış olduğunu da ortaya serdi. Kaldı ki İngiltere’nin Haziran ayı PMI verileri hizmet sektörü gerilemesinin en kötü aşamasının geçildiğine işaret etmişti.

Haziran’da 47,7 olan IHS Markit/CIPS Flash Kompozit Çıktı Endeksi, Temmuz’da 57,1’e ulaşarak Şubat’tan bu yana ilk kez 50 üzerine geçti. Ayrıca endeks Nisan ayında 13,8’lik rekor düşüşün ardından üçüncü ay için arttı. Temmuz genişlemesi, Haziran 2015’ten bu yana kaydedilen en hızlı büyüme oldu.

Ankete katılanlar, 2020’nin ikinci çeyreğinde gerçekleşen kilitleme dönemini takiben işe geri dönüşler ve daha geniş açılmaların yardımıyla iş dünyasında kademeli bir artış olduğunu belirtti.
İngiltere Temmuz PMI
Kaynak: IHS Markit, CIPS, Office for National Statistics.

Müşterilerin harcama planlarını göz önünde bulundururken daha uzun vadeli bakış açısı benimsemeye başladıklarına dair bazı raporların olduğu da görüldü. Ancak hizmet sağlayıcılar genellikle iş kapasitesinin sınırlı kaldığını ve COVID-19 azaltma çabaları nedeniyle işletme maliyetlerinin arttığını belirtti.

İmalat sektöründe olanlar da pandemiden önce görülen çıktı seviyelerine yavaş bir geri dönüş olasılığını yorumladılar. İngiltere’nin özel sektör firmaları, Temmuz’da yeni sipariş hacimlerinde sağlam bir sıçrama gösterirken bu özellikle yerli müşterilerden geldi.

IHS Markit’ten Chris Williamson, PMI verilerine ilişkin şu sözlerle görüş bildirdi:

Chris Williamson İngiltere Temmuz PMI CIPS Grup Direktörü Duncan Brock da geçen ayki iyi sonuçların ardından Temmuz ayında imalat ve hizmetlerdeki iyileşmenin hız kazandığını dile getirdi. Bu ivmenin, müşteriler harcamaya geri döndükçe ve işletmeler operasyonlarını yeniden açtıkça artan taleple desteklendiğini belirtti.

İmalatın Kasım 2017’den bu yana en iyi çıktı büyüme performansını sunarak öncülük ettiğini, iyimserliğin üreticiler arasında Eylül 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine yükseldiğini aktardı.

Hizmet sektörünün de beş yıldaki en iyi performansla benzer bir tablo çizdiğini söyleyen Brock; bununla birlikte en büyük endişenin personel seviyelerinin her iki sektörde de hayal kırıklığı yaratacak şekilde düşük kalması olduğunu ekledi. Şirketlerin geleceğe, ekonominin gücü, herhangi bir ikinci dalga ve Brexit endişeleriyle baktığını da belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu