Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Şubat İşsizlik Oranı %4’le Beklentiye Yakın Gerçekleşti

16 bin kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği İngiltere’de salgının henüz ortaya çıkmadığı Şubat ayında, işsizlik %4 olarak açıklandı.
İngiltere’de Şubat İşsizlik Oranı %4’le Beklentiye Yakın Gerçekleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

125 bin 856 koronavirüs vakasının görüldüğü İngiltere’de şu ana kadar 16 bin 509 kişi hayatını kaybetti. Ülkede saldırının başladığı ilk günlerde Başbakan Boris Johnson’ın toplumsal bağışıklığın kazanılmasını savunması ve salgına müdahale etmek istememesi tepki toplamıştı.

Hemen ardından test sayısının az olması ve tıbbi ekipman sıkıntısı da gerek sosyal medyada gerekse yerel basınında geniş çapta eleştirilerin oluşmasına yol açmıştı. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ekonomik açık beklenen İngiltere’de Şubat ayında işsizlik oranı %4 seviyesine yükseldi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre İngiltere’de 16 yaş üstü nüfusta işsizlik %4’e çıktı.
İngiltere İşsizlik Oranı
Kaynak: İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi

Açıklanan oran %3,9 olan piyasa beklentisine yakın geldi. Ancak şöyle bir durum var ki Şubat ayında ülkede henüz koronavirüs salgını başlamamıştı. Dolayısıyla pandeminin asıl etkileri önümüzdeki aylarda açıklanacak rakamlara yansıyacak.

16-64 yaş arası nüfusta mevsimsellikten arındırılmış istihdam %76,6 seviyesinde gerçekleşti. ONS İstihdam Piyasası İstatistikleri Başkanı David Freeman, açıklanan verilerin koronavirüs salgınından öncesine ait olduğu için istihdamda düşüşü yansıtmadığını ifade etti.

Maliye Bakanlığı’na dayandırılan bilgiye göre küçük işletmelere 6 milyar pounda yakın hibe desteği dağıtıldığı ve bu programdan 500 bin işletmenin yararlandığı açıklandı.

Evinde istirahat eden Başbakan Johnson, bugün ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirecek.

Başbakan Johnson Trump ile GörüşecekGeçtiğimiz haftalarda koronavirüs pozitif çıkan Johnson, kısa süre yoğun bakımda yatmıştı. Durumu ağır olmayan İngiltere Başbakanı’nın tedavisine evinde devam ediliyor. The Telegraph’da yer alan habere göre bugün Trump ile bir görüşme yapması bekleniyor.

Dışişleri bakanı Dominic Raab, önümüzdeki günlerde de Kraliçe Elizabeth ile bir görüşme yapacağını aktardı. 16 binden fazla insanın hayatını kaybettiği İngiltere’de bu sayının çok daha fazla olduğu iddiası ortaya atıldı.

Koronavirüsten ölen insan sayısının 23 binin üzerinde olabileceği söyleniyor. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu Profesörü Martin Hibberd, salgının çok hızlı bir şekilde yayıldığını, sınırlı test yapıldığı için ölümlerin bazılarının direkt olarak Covid-19 ile bağlantısı olup olmadığının bilinmediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu