Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Perakende Satışlar Mayıs’ta %1,4 Geriledi

Nisan ortasından itibaren zorunlu olmayan tüm perakende satışları yeniden açan İngiltere'de perakende satışlar Mayıs'ta düştü.
İngiltere’de Perakende Satışlar Mayıs’ta %1,4 Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Mayıs 2021 dönemine ilişkin perakende satış verilerini açıkladı.

Buna göre perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 1,4 geriledi. Beklenti yüzde 1,6 artış yönündeydi.

Nisan’da ise bir önceki aya göre yüzde 9,2 artarak rekor düzeydeki 3. en yüksek büyüme oranını işaretlemişti.
Mayıs İngiltere Perakende Satışlar
Kaynak: ONS

İnsanların restoran ve bar gibi yerlerde yeme ve içmeye dönmesinin satışları etkilemesi nedeniyle gıda mağazalarındaki gelirler yüzde 5,7 düştü. Ayrıca zorunlu olmayan perakendenin yeniden açılmasının ardından online ticaret yüzde 4,2 düştü.

Öte yandan gıda dışı mağazalar yüzde 2,3 artış kaydetti.

Hırdavat ve mobilya mağazaları gibi ev eşyaları mağazaları ve diğer gıda dışı mağazalar sırasıyla yüzde 9,0 ve yüzde 7,7 ile en güçlü büyümeyi kaydetti.

İnsanlar seyahat miktarlarını artırmaya devam ederken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,2 arttı. Yine de toplam perakende satışlar, salgın öncesi Şubat 2020 seviyelerine kıyasla yüzde 9,1 arttı.

Perakende satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde ise 24,60 arttı. Beklenti yüzde 29 artış yönündeyken yüksek okuma düşük baz yılı etkilerini yansıttı. Çekirdek perakende satışlar aylık bazda yüzde 9,1’le beklenti üzeri artarken yıllık bazda yüzde 21,7 ile beklentileri karşılamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu