Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Perakende Satış Hacimleri Kasım’da Aylık %3,8 Azaldı

İngiltere'de birçok mağazanın salgın önlemleri kapsamında kapatılmasıyla perakende satış hacimleri Kasım'da bir önceki aya göre %3,8 azaldı.
İngiltere’de Perakende Satış Hacimleri Kasım’da Aylık %3,8 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere koronavirüs salgınının yeniden canlanmasıyla önlemlerini devreye aldı. Bu kapsamda kapatılan mağazalar ise perakende satış hacimlerinin düşmesine neden oldu. Bugün açıklanan Kasım perakende satışlar verisi, bu durumun birincil göstergesi oldu.

ONS tarafından açıklanan verilere göre; Kasım ayında perakende satış hacimleri Ekim ayına göre %3,8 düşüş gösterdi.
İngiltere Perakende Satış Hacmi - Kasım 2020
Kaynak: ONS

Ekim ayında Eylül ayına göre %1,2 artarak, piyasa tahminlerini geride bırakmıştı. Kasım’da aylık bazdaki düşüşe rağmen genel satışlar pandemi öncesi seviyelerinin üzerinde kalıyor. Ayrıca toplam perakende satış sektörü, bir önceki aya göre ölçümü dışında Kasım’da artış gösterdi. Değerli satışlar için aylık büyüme oranı %4,1 azaldı. Böylece sektörde art arda altı aydır görülen büyüme sona ermiş oldu.

Kasım yayınının raporlama dönemi 1 – 28 Kasım tarihlerini kapsarken, her bir bölgede temel olmayan perakende de farklı kısıtlamalar bulunduğu biliniyor. Perakendecilerden gelen geri bildirimler söz konusu zorunlu mağaza kapanmalarının dönem boyunca çevrimiçi satışlarda artış olmasına rağmen ciroyu etkilediğini belirttiler.

Bir önceki yılla karşılaştırıldığında hem harcanan miktar (%1) hem de satın alınan miktar (%2,4) Kasım’da arttı. Mağaza dışı satış hacmi, yıllık bazda %42,4 ile en büyük büyümeyi bildirirken, gıda mağazaları yıllık %7,1 gibi büyük bir artış açıkladı.

Ev eşyaları mağazaları satışları Şubat seviyesinin üzerindeyken, diğer mağaza satışları Kasım’da kilitlenme öncesi seviyelerin altına düştü.
İngiltere Perakende Satış Kategorileri - Kasım 2020
Kaynak: ONS

Mağaza dışı perakendecilik satışları Kasım’da düşerken, salgın sırasında güçlendi. Kasım’daki düşüş, Ekim’de sektördeki satışların önemli ölçüde artmasına neden olan erken büyük promosyonlar olarak gösterildi. Ayrıca düşüşe rağmen mağaza dışı perakende satış hacmi, Şubat ayına göre %42 daha yüksek kaldı.

Ev eşyası mağazaları ise Kasım’da %1,6 ile satış hacminin arttığını görmeye devam etti. Şu anda Şubat ayına göre %15,2 oranında daha yüksek bir seviyede bulunuyor. Gıda mağazaları ise Kasım’da satış hacmini Ekim’e göre %3,1 artırdı. Şubat 2020’ye göre %6,8 daha yüksek bir seviyede.

Giyim mağazalarının satış hacmi Kasım’da keskin bir şekilde aylık bazda %19 düştü. Perakendeciler, kapsamlı çevrimiçi Black Friday promosyonlarına rağmen mağazaların zorunlu olarak kapatılmasının satışları etkilediğini belirtti. Sektör ilk ulusal kilitlenme önlemleri setinin hemen ardından görülen ilk düşüşten kurtulmak için mücadele etti. Şu anda Şubat seviyesinin %30,5 altında bulunuyor.

İngiltere’de şu anda işletmelerin %86,9’u ticarete açık ve mağaza kapanmalarına rağmen birçoğu çevrimiçi satışlarına devam ettiğini bildiriyor.
İngiltere Kısıtlama Perakende Mağazalarının Durumu - Kasım 2020
Kaynak: ONS

Büyük mağazaların %68,8’i son iki haftadan daha uzun süredir ticaret yaptıklarını belirttiler. Akaryakıt hariç toplam perakende satışların, mağazalarda harcanan miktarın %6,7 oranında düşmesiyle çevrimiçi satışa geçiş gösterdiği görüldü. Çevrimiçi harcanan miktar, Ekim ayına göre Kasım’a %6,3 arttı.

Fiziksel mağazaları ulusal perakende kısıtlamalarından muaf tutulan gıda mağazaları hem mağaza içi hem de çevrimiçi satışlar için değer satışları sırasıyla %2,9 ve %1,5 aylık artış gösterdi. Perakendecilerden elde edilen bilgilere göre; Kasım’da konaklama sektörüne getirilen kısıtlamalar ve tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişim ve sektördeki satışları artıran tıkla ve al kullanıcı sayısındaki artış nedeniyle gıda satışlarının arttığı görüldü.

Giyim perakendecileri aylık %33 düşüşle mağaza içi satışlarda en büyük düşüşü gördü. Çevrimiçi satışlarda yalnızca %7,9’luk mütevazı bir artış gerçekleşti. Kasım’da bir önceki yılın aynı ayına göre tüm sektörlerde değer satışlarında güçlü bir büyüme görüldü. Online mağaza satışları %157,2 artarken, ev eşyası mağazaları ve diğer gıda dışı mağazaların satışları %124,7 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu