Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Perakende Satışlar Aralık’ta Beklenti Altı Arttı

İngiltere’de perakende satışlar, mağazaların Kasım'daki kilitlenmenin ardından yeniden açılmasının ardından 2020 yılının Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.
İngiltere’de Perakende Satışlar Aralık’ta Beklenti Altı Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de perakende satışlar, mağazaların Kasım’daki kilitlenmenin ardından yeniden açılmasının ardından, Kasım ayında yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 4,1 düşüşün ardından, 2020 yılının Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.

Rakamlar, yüzde 1,2’lik bir sıçrama ile piyasa tahminlerinin oldukça altında geldi ancak perakende ticaret, Şubat ayındaki kilitlenme öncesi seviyeye kıyasla yüzde 2,7 daha yüksekti. Giyim mağazaları, koronavirüs (COVID-19) kısıtlamaları nedeniyle mağazaların kapatıldığı Kasım 2020’deki büyük düşüşten sonra yeniden %21,5’lik güçlü bir aylık büyüme bildirdi.

Perakende satış hacmindeki yıllık artış oranı Aralık 2019’a göre yüzde 2,9 arttı.
İngiltere Perakende Satışlar Aralık %0,3 Artış
Kaynak: ONS

Mağaza dışı perakendeciler %43,5 ile yıllık en büyük büyümeyi rapor ederken gıda mağazaları da yüzde 4,4 ile güçlü bir büyüme kaydetti. 2020 yılında bir bütün olarak, satın alınan miktar tahminleri, yıllık rekor düşüş olan 2019’a kıyasla yüzde 1,9 azaldı.

Giyim mağazaları (%25,1), akaryakıt mağazaları (%22,2), diğer mağazalar (%11,6) ve büyük mağazalar (%5,2), 2019 ile karşılaştırıldığında satış hacimlerinde rekor yıllık düşüş kaydetti. Ancak mağaza dışı perakendecilik 2020 için %32,0 ile rekor yıllık artış gördü. Toplam çevrimiçi perakende değerleri, 2008’den bu yana bildirilen en yüksek yıllık büyüme olan 2019’a kıyasla 2020’de %46,1 arttı.

Gıda mağazaları (%79,3), diğer mağazalar (% 73,9), ev eşyaları mağazaları (%73,4) ve büyük mağazalar (%65,9), 2019 ile karşılaştırıldığında 2020’de internet satışlarının değerlerinde rekor yıllık artış kaydetti.
İngiltere'de Perakende Satışlar Aralık
Kaynak: ONS

İngiltere perakende satışları üzerine görüş bildiren ekonomist James Smith, hanehalkı harcamalarında Covid sonrası bir artış olacağını geleneksel bir görüş olarak nitelendirirken; “Ama ne kadar büyük olacak ve perakendecilere ne kadar fayda sağlayacak? Cevaplar karışık” dedi.

Aralık ayı verisinin artışa rağmen hayal kırıklığı yarattığını belirterek ekonominin virüs öncesi boyuta geri dönmesi çok daha uzun süreceğini öngördü.

ING ekonomisti notunda tüketici harcamalarındaki toparlanmanın hızını sınırlaması muhtemel beş faktörden bahsetti. Birincisi krizin gelir grupları arasında eşitsiz etkisi, ikinci tasarruf oranları, üçüncüsü belirsizlik, dördüncüsü bastırılmış talebin kaçınılmaz hizmetlerde yoğunlaşması ve beşincisi hükümet harcamalarının kriz kayıplarını telafi edememesi olarak belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu