Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Nihai İmalat PMI Aralık’ta 57,9’la Beklentiyi Karşıladı

İngiltere'nin imalat sektörüne yönelik hazırlanan satın alma yöneticileri endeksi anketinin nihai sonuçları yayımlandı. Detaylar aşağıda;
İngiltere Nihai İmalat PMI Aralık’ta 57,9’la Beklentiyi Karşıladı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ve CIPS tarafından hazırlanan imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi anketinin nihai Aralık 2021 verileri yayımlandı. Rakam ön tahmine paralel olarak 57,9’da gerçekleşti.

Ön tahmine göre IHS Markit/CIPS İngiltere İmalat PMI Kasım’daki 58,1‘den Aralık 2021’de 3 ayın en düşük seviyesine gerileyerek 57,6‘ya düşmüştü.

Üretimdeki canlanma 2021 sonunda da devam ederken yeni ihracat siparişleri dördüncü ayda düştü.
İngiltere İmalat PMI Aralık 2021
KAYNAK: Markit Economics

Yeni siparişler ve istihdam artarken satış fiyatı enflasyonu yeni rekor seviyeye ulaştı.

İmalat PMI Aralık’ta 57,9’a düşse de 19 aydır 50 eşiğinin üzerinde kaldı. İngiltere imalat üretimi Aralık ayında dört ayın en hızlı artışını gerçekleştirdi. IHS Markit Direktörü Rob Dobson büyümedeki artış olumlu bir adım olsa da yılın ortasına kıyasla toparlanmanın daha düşük seviyede kaldığını belirtti.

Burada tedarik zinciri kısıtlamaları ve zayıf ihracat performansına atıfta bulundu. Hem kısıtlamalar hem de Omicron vakaları artarken, büyüme ve enflasyon arka planının 2022’nin başlarında tekrar değişebileceği konusunda uyardı.

Chartered Institute of Procurement & Supply Grup Direktörü Duncan Brock da; “yüzeyde, sektörde geçen aya göre çok fazla bir değişiklik olmadı, ancak üreticileri gelecek yıl için beklentileri konusunda endişelendirecek çok şey vardı” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu