Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Şaşırttı! Faizi %0,25’e Yükseltti

İngiltere Merkez Bankası beklentileri yanıltarak faiz artırdı.
İngiltere Merkez Bankası Şaşırttı! Faizi %0,25’e Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BOE) beklenen kararını açıklayarak oranı yüzde 0,25’e yükseltti. İngiltere Merkez Bankası’nın, artan enflasyonist baskıya ve son kısıtlamaların ekonomik toparlanmayı tehdit etmesine rağmen Aralık toplantısında para politikasında değişikliğe gitmemesi bekleniyordu.

Ancak bu hafta açıklanan enflasyon verilerinin Kasım ayında yüzde 5’in üzerine çıktığını göstermesinin ardından, BOE’nin 15 baz puanlık faiz artırım yapabileceğine ilişkin bahisler ortaya çıkmıştı.

İngiltere Merkez Bankası Aralık
Kaynak: Trading Economics

15 Aralık 2021’de sona eren toplantısında İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi (MPC),  faizi 0,15 puan artırarak yüzde 0,25’e çıkarmak için 8’e 1 oy kullandı.

Komite aynı zamanda Birleşik Krallık devlet tahvili alımlarının stokunun 875 milyar sterlin ve böylece toplam varlık alımları stokunun 895 milyar sterlin olarak tutulmasına oybirliğiyle karar verdi.

Komite, orta vadede enflasyon görünümüne ilişkin iki taraflı riskler olduğu, ancak tahmin dönemi boyunca yüzde 2’lik enflasyon hedefini sürdürülebilir bir şekilde tutturmak için para politikasında bir miktar ılımlı sıkılaştırmanın gerekli olacağı değerlendirmesini sürdürdü.

Sterlin kuru, İngiltere Merkez Bankası kararının ardından yükselişi sürdürdü. TCMB kararıyla 20,84 TL’ye yükselen sterlin, BOE açıklamasının geldiği dakikalarda 20,69 TL’de fiyatlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu