Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Virüs Ekonomide Geçici Şok Etkisi Yaratacak

Artan panik havasıyla hükümetler bir bir koronavirüs hakkında açıklamada bulunuyor. Hindistan Merkez Bankası aksiyon almaya hazır olduklarını bildirdi. İngiltere’den ise birçok senaryonun değerlendirildiği açıklaması geldi.
İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Virüs Ekonomide Geçici Şok Etkisi Yaratacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Kovid-19 dünya genelinde 91 bine yakın kişiye bulaşmış durumda. Yayılma hızı son derece yüksek olan kororanavirüs ilk kez ortaya çıktığı Aralık ayından bu yana 3 binden fazla can aldı. Virüsle mücadele kapsamında birçok ülkede okullar tatil edildi, maçlar ileriki bir tarihe ertelendi.

Dünyaca önemli olan birçok fuar ve organizasyonların da iptal edileceği bildirildi. Hayatın rutin akışını bozan tüm bu gelişmeler küresel ekonomi üzerinde doğrudan olumsuz etki yaratıyor. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, virüsün ülkesinin ekonomisini ne kadar etkileyeceği konusunda açıklamada bulundu.

Mark Caney, salgının İngiltere ekonomisi üzerinde geçici şok etkisi yaratacağını söyledi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney Virüs YorumuKoronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkisinin büyük çapta olacağını belirten Carney, bunun 6 ay daha süreceğini öngördü. Merkez Bankası’nın virüsün yarattığı etkileri azaltma konusunda hazır olduklarını söyledi. Birçok senaryo üzerinde durduklarını, bunlar arasında finansman sıkıntısı nedeniyle toplam talepte ve güvende azalma gibi durumların da yer aldığını dile getirdi.

Hindistan Merkez Bankası finans piyasalarındaki dalgalanmaya karşın adım atmaya hazır olduklarını duyurdu. Bugün yapılan açıklamada koronavirüsün piyasalarda yarattığı güven duygusu kaybını yeniden sağlamak ve finansal dengeyi korumak için aksiyon almaya hazır oldukları söylendi.

G-7 ülkeleri de telekonferans şeklinde yapılan zirvede, ihtiyaç duyulduğu takdirde harekete geçmeye hazır olduklarını duyurdu.

G-7 Ülkeleri DestekG-7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankacıları telekonferans şeklinde bir görüşme yaptı. Görüşme neticesinde virüs kaynaklı etkilerin yakından takip edildiği ve maliye politikası araçları da dahil olmak üzere gerekli hamleler için hazır oldukları yönünde açıklama yapıldı.

İlaveten “Güçlü, sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve aşağı yönlü risklere karşı korunmak için tüm uygun politika araçlarını kullanma yolundaki taahhüdümüzü tekrar teyit ediyoruz” sözlerine yer verildi.

Bu arada İran Acil Durum Merkezi Başkanı Pir Hüseyin Kolivend’de de koronavirüs olduğu tespit edildi. Son verilere göre ülkede 2 bin 336 kişinin virüsle enfekte olduğu açıklandı. Ancak buna rağmen İran dini lideri Hamaney, koronavirüsün abartılmaması gereken bir konu olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu