Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Üyesi Gelecek Aylarda İş Piyasasına Odaklanacak

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi Michael Saunders, pandemi geçtikten sonra bile zayıf kalabilecek işgücü piyasasına odaklanacağını söyledi.
İngiltere Merkez Bankası Üyesi Gelecek Aylarda İş Piyasasına Odaklanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Para Politikası Kurulu (MPC) Üyesi Michael Saunders, önümüzdeki aylarda, koronavirüs pandemisi geçtikten sonra bile zayıf kalabilecek olan İngiltere işgücü piyasasının durumuna odaklanacağını söyledi.

Ekonomi kriz öncesi düzeyine geri döndüğünde bile hala fazla kapasiteye sahip olabileceğini dile getirdi

İngiliz düşünce kuruluşu Resolution Foundation’un bir etkinliğinde konuşan Saunders, faiz oranlarını sıfırın altına düşürmenin, bazı gelecekteki koşullar altında merkez bankası için en iyi araç olabileceğini de belirtti.

Saunders, Aralık ayında BoE’nin faiz oranlarını muhtemelen sıfırın biraz altına düşürebileceğini ve gerekirse ekonomiye daha fazla teşvik sağlamaya hazır olması gerektiğini söyledi.

Altı ay içinde faiz oranlarını sıfırın altına indirmenin uygun olup olmayacağının, o zaman verilecek bir karar olduğunu belirtti.

İngiltere 2 Milyon İşsiz Ocak
Kaynak: Resolution Foundation

İngiltere’de 2,6 milyon kişinin işini kaybetmeyi beklediğini gösteren Resolution Foundation raporuna ilişkin Saunders, hükümetin destek programına atıfta bulundu.

İngiltere hükümetinin açıkladığı iş koruma programının (Job Retention Scheme) altını çizdi. Saunders, çok daha yüksek işsizliğin olduğu ABD’nin böyle bir program olmadan neler olduğunu gösterdiğini ekledi.

İngiltere’deki işsizlik oranının izin programı sona erdiğinde yükselmeye hazır olduğunu kaydetti. İşsizlik pandemi öncesi seviyelere yaklaşana kadar İngiltere’deki toparlanmanın eksik olarak görülmesi gerektiğini de aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu