Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Değiştirmeyen İngiltere MB, Belirsizlik Konusunda Uyardı

İngiltere Merkez Bankası, para politikasını değiştirmedi ancak COVID-19 vakaları arttıkça ve hükümetin izin planı sona ererken ekonominin istikrarsız olduğu konusunda uyardı.
Faiz Değiştirmeyen İngiltere MB, Belirsizlik Konusunda Uyardı
Yorum

Faiz oranını yüzde 0,1’de değiştirmeden bırakan İngiltere Merkez Bankası, ekonomik toparlanmanın yolunda gittiğini ancak görünümün alışılmadık derecede belirsiz olduğunu söyledi.

Bankanın Para Politikası Kurulu (MPC) Eylül raporunda, sağlık endişelerinin, ekonominin koronavirüs kilitlenmesinden toparlanma kabiliyetini etkilemeye devam edeceğini ve işsizlikte hala keskin bir artış ihtimalinin olduğunu belirtti.

Varlık alım programını 745 milyar sterlin hedefi ile sürdüren BOE, para politikasının mevcut duruşunun yerinde olduğuna karar verdi.

Guardian’ın haberine göre Citi analistleri, kilitlemeden toparlanma yavaş gerçekleşmeye devam ederse MPC’nin Kasım ayındaki bir sonraki toplantıda nicel genişleme programına 100 milyon sterlin daha eklemesini beklediklerini söyledi.

BOE Komitesi raporunda, son yıllardaki küresel faiz oranlarındaki düşüşün ışığında negatif faiz oranı getirme hamlesinin tartışıldığını belirtti.

Sterlin, negatif faizin değerlendirildiği yönündeki spekülasyon üzerine düşerek 1,29 dolara geriledi. Ancak yakın gelecekte BoE’nin faizi sıfırın altına indirilmesi beklentisi çok azdı ve MPC üyelerinin çoğu bunu son çare olarak gördüklerini veya yan etkiler taşıdığını bildiklerini kaydetti.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’a bir mektupta, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey Ağustos ayında enflasyondaki keskin düşüşe rağmen kurulun faizi sadece %0,2’te tuttuğunu söyledi.

Öte yandan Para Politikası Kurulu, ödeme verilerinin tüketici harcamalarının Ocak ayı seviyelerine döndüğünü ve merkez bankasının beklediğinden daha hızlı toparlandığını gösterdiğini de belirtti.

“Son yurtiçi ekonomik veriler, Ağustos Raporu sırasında Komite’nin beklediğinden biraz daha güçlüdür, ancak riskler göz önüne alındığında ekonominin daha ileri düzeyde nasıl performans göstereceği konusunda ne kadar bilgilendirici oldukları net değildir.”

İngiltere Merkez Bankası, üçüncü çeyrek GYSİH’sinin 2019 dördüncü çeyrek seviyelerinin yaklaşık %7 altında olmasını beklediğini söyledi.
İngiltere Temmuz ONS
Kaynak: ONS

Ulusal İstatistik Ofisi’nden alınan en son veriler, İngiltere GSYİH’sinin Temmuz ayında pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık %12 altında kaldığını göstermişti. ONS’den Darren Morgan, Temmuz ayı GSYİH verileri üzerine şu sözlerle yorum yapmıştı:

“İyileşme yolunda istikrarlı bir şekilde devam ederken, Birleşik Krallık ekonomisi, salgının başlangıcından bu yana kaybedilen GSYİH’nin neredeyse yarısını toparlamak zorundadır. Barlar, kamp alanları ve kuaförlerin hepsi kayda değer gelişmeler görürken bazı çocuklar okula döndükçe eğitim güçlü bir şekilde büyüdü.”

İngiltere ekonomisine yönelik risklerin artmaya devam etmesi durumunda gerekirse harekete geçeceğinin sinyalini veren BOE, İngiltere ekonomisinin görünümünün, AB ve İngiltere arasındaki Brexit sonrası ticaret düzenlemelerinin “niteliğine ve geçişine” bağlı olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu