Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Maliye Bakanı Anlaşmasız Brexit İhtimalinin Küçük Olduğunu Söyledi

Theresa May'in istifasını açıklamasının ardından anlaşmasız Brexit olacağı düşünülürken, İngiltere Maliye Bakanı bunun küçük bir ihtimal olduğunu söyledi.
İngiltere Maliye Bakanı Anlaşmasız Brexit İhtimalinin Küçük Olduğunu Söyledi
Yorum

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond’a göre; İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni anlaşma yapmadan bırakma olasılığı çok küçük. Analistler ve yatırımcılar, Başbakan Theresa May’in istifa edeceğini açıklamasından bu yana anlaşmasız bir Brexit’e yönelik beklentilerini artırmışlardı. May ise Muhafazakar Parti’nin lideri olarak Cuma’ya kadar istifa edebilir ama yeni bir başkan seçilene kadar görevinde olacak.

İngiliz milletvekilleri Avrupalı liderler ile müzakereleri yeniden açmayacaklarını söylemesine rağmen AB ile anlaşmayı üç kez oyladılar.

Anlaşma Üç Kez OylandıAvrupa Birliği’ni bir anlaşma yapmadan bırakmak, parlamentonun May’i kabul etmemesi durumunda İngiltere’nin varsayılan seçeneği olarak görülüyor. Hammond’a anlaşmasız Brexit seçeneği sorulduğu zaman, bunun çok küçük bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

Hammond, “Unutulmaması gereken en önemli şey, İngiltere’nin bir parlamenter demokrasi olduğu ve parlamentoda anlaşma yapılmayacak bir çıkışa karşı açık bir çoğunluk olduğu. Parlamento, bence bunun gerçekleşmemesini sağlayacak,” dedi.

Müzakere edilen bir anlaşma olmadan AB’den çıkmak, İngiltere’nin çıkmak için son tarih bittiğinde aniden bloğa üye olmaktan vazgeçtiği anlamına gelecek.

Aniden Bloğu Terk Etmiş OlacakDiğer şeylerin yanında böyle bir durum gerçekleşirse AB ile ticaret yapması sonucunu doğuracağı söyleniyor. Bu ise otomobil ve süt ürünleri gibi mallar dahil olmak üzere bir dizi üründe daha yüksek tarife anlamına gelecek. Her iki tarafın da yeni ilişkileri tanımlamak üzere bir anlaşmaya varıncaya kadar yüksek tarifelerin devam edeceği biliniyor.

Şu anda May’in başarılı olması için başbakan adaylarının anlaşmaya yönelik açıklamaları bekleniyor. Açıklamaların başbakan olarak seçildikten sonra açıkça söyleneceği tahmin ediliyor. Şu anda Eski Dışişleri Sekreteri Boris Johnson, Eski Brexit Bakanı Dominic Raab ve Eski Çalışma Bakanı Esther McVey başbakan adayı olarak görülüyor.

Milletvekillerinin anlaşmasız bir Brexit’i desteklemeye ikna etmenin zor olduğunu söyleyen Hammond, adayların kesin taahhütlerinin önemli olduğunu söyledi.

Hammond'a Adayların Tutumu YorumuHammond, “Bir şey tartışılmaz: Bir başbakan parlamentonun iradesine meydan okursa, parlamentodan bir sorun bekleyebilir. Dolayısıyla politik gerçek şu ki parlamenter bir demokraside büyük kararlar üzerine hükümetin parlamentonun konumuna dikkat etmesi gerekiyor,” ifadelerini kullandı.

Hammond, parlamentodaki çıkmazın üstesinden gelmenin tek yolunun, ülkedeki derin bölünmüş iki fraksiyon arasında bir uzlaşma sağlamak olduğunu söyledi. Şansölyenin görüşüne göre bu, diğer taraflardan milletvekillerine ulaşmak ve sadece bir Brexit anlaşmasına destek bulmak için iktidar koalisyonuna güvenmek anlamına gelmiyor.

Bakan ülkenin AB’den ayrılmak isteyenler ve istemeyenler olarak kabaca 50-50 oranında ikiye bölündüğünü söyledi. Hammond, “Bu, iki tarafın da uzlaşma yapmak zorunda kalacağı anlamına geliyor. Ülkenin yarısının büyük bir zafer kazandığını ve diğer yarısının tamamen mağlup olduğunu hissettiği bir çözüm bulamıyoruz. Bu, bölünmeyi sürdürebilmenin bir reçetesi olacak ve bu bizi gelecekte başarılı bir ülke yapmayacak,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu