Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Konut Fiyat Artışı Mayıs’ta %10,9’a Yükseldi

Damga vergisi indirimleriyle rekor artışlar kaydeden İngiltere konut fiyatları için Mayıs verileri açıklandı.
İngiltere’de Konut Fiyat Artışı Mayıs’ta %10,9’a Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin Nationwide konut fiyatları endeksi Mayıs’ta yüzde 10,9’a yükseldi. Bu yaklaşık yedi yılın en yükseği oldu.

Dünyanın en büyük inşaat toplumu olarak bilinen Nationwide Building Society tarafından yapılan anket, damga vergisi indirimleri Haziran sonuna kadar uzatılırken İngiltere’de konut fiyat artışı yüzde 9,2’lik beklentileri aştı.

Nisan’da konut fiyat endeksi Mart ayındaki yüzde 5,7’lik artıştan hızlanarak ve yüzde 5’lik tahminleri aşarak yıllık yüzde 7,1 artmıştı.
İngiltere Konut Fiyat Artışı Mayıs
Kaynak: Nationwide

Fiyatlar Nisan ayındaki yüzde 2,3’lük artışın ardından aylık bazda yüzde 1,8 arttı. 242,832 sterlinlik yeni rekor ortalama fiyat, son on iki ayda 23.930 sterlini aştı.

Nationwide Baş Ekonomisti Robert Gardner, Mayıs’ın yıllık konut fiyat artışında yüzde 10,9’a daha fazla hızlanma gördüğünü, bunun Ağustos 2014’ten bu yana kaydedilen en yüksek seviye olduğunu söyledi.

Bir yıl önce ilk kilitlenmenin ardından aktivite çöktü ve konut aktivitesinin Nisan 2020’de 42 bin ile rekor düşük bir seviyeye düştüğünü aktardı.

Ancak aktivitenin geçen yılın sonuna ve 2021’e doğru yükseldiğini ve Mart ayında 183 bin ile rekor seviyeye ulaştığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu