Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Konut Fiyat Artışı Ocak’ta 6 Aydır İlk Kez Yavaşladı

Ocak ayında İngiltere’de konut fiyatlarındaki yıllık büyüme oranı Aralık'taki %7,3'ten mütevazı bir şekilde yavaşlayarak %6,4'e geriledi.
İngiltere’de Konut Fiyat Artışı Ocak’ta 6 Aydır İlk Kez Yavaşladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin Nationwide konut fiyatları endeksi, Aralık’taki yüzde 7,3’lük 6 yılın en yüksek seviyesinden yavaşlayarak Ocak’ta yüzde 6,4’e geriledi. Yıllık konut fiyat artışı yüzde 6,9’luk piyasa tahminlerinin altında kalırken mevsimsel faktörler dikkate alındığında fiyatlar aylık bazda %0,3 düştü.

Bu yedi ayın ilk aylık düşüşünü temsil etti. Ev sahipliği ise art arda üçüncü yılda artış kaydetti. Veriler üzerine Nationwide Baş Ekonomisti Robert Gardner, Ocak ayında, konut fiyatlarındaki yıllık büyüme oranının Aralık’taki yüzde 7,3‘ten mütevazı bir şekilde yavaşça yüzde 6,4’e çekildiğini söyledi.

Konut fiyatlarının mevsimsel etkiler dikkate alındığında Haziran ayından bu yana ilk aylık düşüşünü kaydettiğini ekledi.
İngiltere Konut Fiyat Artışı Ocak
Kaynak: Nationwide

Robert Gardner’a göre yavaşlama büyük ölçüde damga vergisi tatilinin bitiminden önce talebin azaldığını yansıttı. Ki bu birçok insanı satın alma işlemlerini öne alarak ev almaya teşvik etmişti. Damga vergisi tatilinin Mart ayı sonuna kadar sona ermesi beklenmemekle birlikte, satın alma sürecinin tipik olarak birkaç ay sürmesi nedeniyle faaliyetin bundan çok önce zayıflamasının beklendiği aktarıldı.

Konut piyasası ile daha geniş ekonomik eğilimler arasındaki tipik ilişki, son dokuz ayda bozuldu. Bunun nedeni ise keskin ekonomik yavaşlamaya ve belirsiz görünüme rağmen pek çok insanın barınma ihtiyaçlarının pandeminin doğrudan bir sonucu olarak değişmesi ve birçoğunun daha az yoğun nüfuslu yerlere veya mülk türlerine taşınmayı seçmesiydi.

Gerçekten de 2020’de konut satın alımları için onaylanan toplam ipotek sayısı, 2019’da onaylanan sayıyı aştı ve konut fiyatı büyümesi 2020’yi altı yılın en yükseğinde bitirdi.
İngiltere Ev Alım Mortgage Onayları
Görsel Kaynak: Nationwide

İleriye bakıldığında, konut tercihlerindeki değişikliklerin piyasaya bir miktar destek sağlamaya devam etmesi muhtemel göründü. Ancak damga vergisi tatili planlandığı gibi sonlanırsa ve işgücü piyasası koşulları zayıflamaya devam ederse konut piyasasının önümüzdeki aylarda keskince yavaşlayabileceği bildirildi.

Birleşik Krallık Bakanlığı tarafından yayınlanan en son İngiliz Konut Anketi’nin 2020’de ev sahipliği oranında hafif bir artışa %64,6’ya (2019’da %63,8’den) işaret ettiği söylendi. Bu, ev sahipliği oranının arttığı üst üste üçüncü yıl olsa da 2003 zirvesi %70,9’un epey altında kaldı. Hem evine ipotek ile sahip olanların hem de doğrudan sahiplerin sayısı bir yıl öncesine göre arttı. İngiltere’deki 15,4 milyon hanenin yarısından fazlası (%54) ev sahibi. 65+ yaş grubu, %80 ile en yüksek ev sahipliği oranına sahip.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu