Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de İşsizlik %10,5’e Çıkarken Ekonomi %7,2 Daralacak

Önde gelen ekonomik araştırma enstitüsü NIESR, İngiltere ekonomisinin yüzde 7,2 daralacağını, işsizliğin yüzde 10,5’e çıkacağını tahmin etti. Detaylar şöyle;
İngiltere’de İşsizlik %10,5’e Çıkarken Ekonomi %7,2 Daralacak
Son Güncelleme: 
Yorum

161,145 ile koronavirüs vaka sayısı bakımından beşinci sırada yer alan İngiltere’de şimdiye dek 21,678 kişi hayatını kaybetti.

IMF son görünüm raporunda ülke için 2020 büyüme tahminini yüzde 6,5 daralma yönünde revize ederken, İngiltere’nin en eski bağımsız ekonomik araştırma enstitüsü, bilançonun çok daha kötü olabileceği yönünde tahminiyle gündeme geldi.

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (NIESR), kilitlenmenin Mayıs ortasına kadar devam etmesi durumunda İngiltere ekonomisinin bu yıl yüzde 7,2 küçülebileceğini öngördü.

NIESR Başkan Yardımcısı Garry Young, verilere ilişkin yaptığı bir açıklamada ekonomik görünümün son derece belirsiz olduğunu belirtti.
NIESR İngiltere Ekonomi Tahmini
Kaynak: NIESR

Ve bunun karantina önlemlerinin süresine ve hükümetin ekonomi politikalarının etkinliğine bağlı olduğunu vurguladı. Son tahminde İngiltere GSYİH’sinin 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 5, ikinci çeyreğinde ise yüzde 15 daralacağı bildirildi.

Evde kalma önlemlerinin kademeli olarak gevşemesi varsayımı üzerine ise 2021’nin dördüncü çeyreğine kadar ekonominin kayıplarının bir kısmını geri kazanabileceğini ve 2019’un son çeyreğindeki seviyesine yaklaşabileceğini söyledi.

Bununla birlikte temel senaryosunda ekonomik büyümenin 2021’de yüzde 6,8’le toparlanacağını da kaydetti.
İngiltere 2009 Yüzde 4,2 Daraldı
Kaynak: World Bank

IMF’nin tahminine göre ise 2021’de yüzde 4’lük büyüme olacaktı. Bununla birlikte enstitü, ekonominin gelecek yıl geri dönmesinden önce işsizlik oranının yüzde 10,5’e ulaşacağını tahmin etti. 2021’de ise oranın yüzde 5,8’e gerileyeceği kaydedildi. Bu arada kısa süre önce açıklanan verilere göre İngiltere işsizlik oranı Şubat’ta %4 olarak gerçekleşti.

NIESR, koronavirüs salgınında ikinci bir zirvenin veya yaza doğru uzun süre kapanmanın, bu yıl gelir kaybına 3,5 kat daha ekleyeceğini söyledi.

Ayrıca hükümetin önlemlerinin, hazineye doğrudan 75 milyar sterlin maliyeti olacağı aktarıldı. Ancak bu önlemler alınmasaydı, GSYİH’nin yüzde 2 daha küçüleceğini de ekledi. Borçlanmanın 2020-21 döneminde 200 milyar sterlin üzerine çıkmasının muhtemel olduğu belirtildi.

Bu noktada akıllara OBR’nin İngiltere II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük yıllık açığını görebilir yorumu geldi.
İngiltere Açığı Virüs Sonrası Senaryo
Kaynak: OBR

Diğer taraftan Ekonomik İşler Enstitüsü de ikinci bir koronavirüs dalgası konusunda uyardı. IEA, salgının iki yıla kadar süreceğini ve bir dizi dalga halinde olacağını belirtirken İspanyol gribinin üç dalga içinde gelip ikinci dalganın en ölümcülü olduğunu hatırlattı. IEA, bu yıl GSYİH’ye isabetin 90 yıl önce 1931’de İngiltere işsizliğinin üç milyona ulaştığı ve ekonominin yüzde 5 daraldığı Büyük Buhran ile karşılaştırılabileceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu