Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR
  • Veri Yüklenemedi

İngiltere’de İşsizlik Mart’ta 1974 Yılından Bu Yana En Düşük Seviyeye Ulaştı

İngiltere'de işsizlik oranı 1974 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye ulaştı; ama bazı endişeler devam ediyor.
İngiltere’de İşsizlik Mart’ta 1974 Yılından Bu Yana En Düşük Seviyeye Ulaştı
Yorum

İngiltere’de Mart ayına ilişkin işsizlik rakamları açıklandı ve 1974 yılından bu yana görülen en düşük seviye kaydedildi. Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre; İngiltere’de işsizlik oranı Şubat’ta yüzde 3,9 iken, Mart ayında yüzde 3,8’e geriledi. Ama iş piyasasının dayanıklılığının yıpranabileceğine dair bazı işaretler olduğu söyleniyor.

İngiltere’de işsizlik oranı gerileme kaydederken, istihdam oranı yüzde 76,1 ile rekor seviyeye ulaştı.

İngiltere Mart Ayı İşsizlik Oranıİşsizliğin 40 yıldan daha uzun bir süredir en düşük seviyesine rağmen, yaşam standartlarını sıkmak için ücret artışı yavaşladı. Ücret artışı Şubat ayındaki yüzde 3,5 seviyesinden yüzde 3,3’e geriledi. Aynı zamanda işgücü piyasasının istihdamda 32,7 milyonluk yeni bir seviyeye yükseldiği kaydedildi.

ONS, artan iş sayısı ve düşen işsizlik oranıyla birlikte, iş piyasasının sıkılaştırılmaya devam ettiğini açıkladı. Bununla birlikte analistler, bu eğilimin işverenleri ücretleri mali krizden önce görülen seviyelere yükseltmeye itmediğini de söyledi.

PwC’de kıdemli bir ekonomist olan Mike Jakeman, “Brexit’in gölgesini bu rakamlardan bazılarında görmek mümkün,” dedi.

Brexit'in Gölgesi HissedildiJakeman, “Mart ayı, Brexit endişesinin en keskin olduğu aydı ve bu haftalarda firmaların daha yüksek ücret teklif etme ve yeni pozisyonlar ilan etmesi konusunda daha çekingen davrandılar,” ifadelerini kullandı.

Birkaç aydır yükselen ücret artışının ardından son zamanlarda yaşanan yavaşlamanın, bu yıl mağaza fiyatlarındaki artış tahminleri ile İngiltere Merkez Bankası’nın hanehalkı bütçelerini daha da zorlayabileceğine dikkat çekiliyor.

Erkeklerde işsizlik oranı 0,2 puan düşerek yüzde 3,9’a gerilerken, kadınlarda 0,1 düşüşle yüzde 3,7 seviyesine indi.

İngiltere Mart Ayı İstihdam OranıKadın işsizliğindeki düşme oranının çoğu, küçük çocuklu kadınları işgücü piyasasına iten daha sert refah kurallarının olması şeklinde açıklandı. Emeklilik kuralı değişiklikleri, emekliliğe yakın kadınları daha uzun çalışmaya zorladı.

Boş kadrolar ise son aylarda rekor seviyelerden düştü; ancak tüm sektörlerde 850 bin seviyelerinde kaldı. 60 binden fazla boşluğu olan sektörler; toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motorlu bisikletlerin oranımı (193 bin), insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri (134 bin), konaklama ve yemek (92 bin), mesleki bilimsel ve teknik faaliyetler (80 bin), imalat (61 bin) şeklinde açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu