Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de COVID-19 Kaynaklı İşsizlik Başvuruları Nisan’da %70 Arttı

Birleşik Krallık'ta işsizlik başvuruları, koronavirüs pandemisinin istihdamı azaltmasıyla birlikte Nisan'da %70 artış gösterdi.
İngiltere’de COVID-19 Kaynaklı İşsizlik Başvuruları Nisan’da %70 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere koronavirüs pandemisiyle boğuşurken ekonomisinden kötü veriler gelmeye devam ediyor. Ekonomik büyüme ilk tahminlere göre %2 daralma gösterirken, işsizliğin %10,4’e yükseleceği tahmin ediliyor. Açıklanan son verilere göre; salgın ülkede toplu iş kayıpları yarattı ve işsizlik ödeneği talep edenlerin sayısı Nisan ayında yükseliş gösterdi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre; İngiltere’de işsizlik başvuruları, 856.500 artışla 2 milyon 97 bin kişiye yükseldi.
İngiltere İşsizlik Ödeneği Başvuruları
Görsel Kaynak: ONS

Aylık yüzde 69,1 oranında artış gösteren işsizlik başvurularının, 676.500 kişi artması tahmin ediliyordu. ONS, Birleşik Krallık hükümetinin salgınla mücadele kapsamında açıkladığı “Evrensel Kredi” iyileştirmelerinin hala istihdam edilmelerine rağmen artan sayıda insanın işsizlikle ilgili yardım desteğine hak kazanması anlamına geldiğini belirtti.

Evrensel Kredi, altı ödeneği bir ödemeye dönüştürerek, sosyal yardım sistemini basitleştirmek için tasarlanmış bir sosyal güvenlik ödemesidir.

İngiltere’de işsizlik oranı ise Ocak-Mart döneminde %3,9 ile bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi.
İngiltere İşsizlik Oranı - Ocak Mart 2020
Görsel Kaynak: ONS

Ancak bu dönem, koronavirüs kısıtlamalarının sadece 1 haftasını kapsıyor. İngiltere’de erkek işsizliği, %4,1 düzeyinde gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puan daha yüksek geldi. Kadınlar için işsizlik oranı ise %3,7 düzeyinde ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre fazla değişim göstermedi.

Sadece Mart ayına ait işsizlik oranı ise %3,7 düzeyinde gerçekleşti. Şubat ayına göre 0,3 puan düşen işsizlik oranı, üç ay öncesine göre 0,1 puan düşüş gösterdi. 16-64 yaş arası kişilerin istihdam oranı ise Mart ayında %76,8 düzeyi ile rekor seviyede gerçekleşti. İstihdam, Şubat ayına göre 0,3 puan artış gösterdi.

2020 yılının ilk çeyreğinde istihdam oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,6 puanlık artışla %76,6 seviyesine yükseldi.
İngiltere İstihdamı - Ocak Mart 2020
Görsel Kaynak: ONS

Ocak-Mart döneminde rekor seviyede olan istihdam oranı, erkeklerde %80,4 düzeyindeydi. Bu rakam, yıllık bazda %0,1 puan düşüşe işaret etti. Kadınlarda ise %72,9 düzeyindeydi ve bir başka rekor olarak kaydedildi. Çünkü bir yıl öncesine göre %1,1 puan artan kadın istihdamı, bir önceki çeyreğe göre %0,5 puan artış gösterdi.

İstihdam türüne göre Ocak-Mart 2020 döneminde, 27,96 milyon ücretli çalışan vardı. Bu sayı, istihdam edilen tüm insanların %84,4’üne denk geldi. Ayrıca bir yıl öncesine göre 370 bin kişi artışa işaret etti. 5 milyon serbest meslek sahibi vardı ve bu sayı tüm istihdamın %15,1’ine denk geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu