Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de İnşaat Çıktısı Mayıs’ta Eylül 2014 Sonrası En Güçlü Seviyeye Ulaştı

Son dönemde artan ekonomik beklentileriyle iyimserliği artıran İngiltere'de inşaat aktivitesi Mayıs'ta gücünü korudu.
İngiltere’de İnşaat Çıktısı Mayıs’ta Eylül 2014 Sonrası En Güçlü Seviyeye Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit/CIPS tarafından açıklanan verilere göre İngiltere İnşaat PMI, Mayıs ayında 64,2’ye yükseldi.

Beklentiler 62,3‘e artış yönündeydi.

Nisan ayında ise 61,6’da gerçekleşmişti ki bu önceki ayın altı buçuk yıllık zirvesi olan 61,7’nin hafif altında kalmıştı.

Mayıs PMI verileri, Birleşik Krallık inşaat sektörünün, üretim artışının Eylül 2014’ten bu yana en güçlü seviyesine ulaşmasıyla birlikte güçlü bir toparlanma yolunda olduğunu gösterdi.
IHS Markit İngiltere İnşaat PMI Mayıs
Kaynak: IHS Markit

Bununla birlikte dördüncü ayında 50 eşiğinin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca yeni sipariş hacimleri, anketin başladığı 24 yıl öncesinden bu yana en güçlü şekilde arttı.

İnşaat mühendisliği faaliyeti de (endeks 61,3’te) Mayıs ayında keskin bir şekilde arttı.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Tim Moore; İngiltere inşaat şirketlerinin konut işlerindeki artış ve Ağustos 2007’den bu yana ticari binalardaki en hızlı artış nedeniyle bir ay daha hızlı üretim artışı bildirdiğini söyledi.

Kıtlıklarla ilgili sıkıntı olsa da anket panelinin yaklaşık üçte ikisinin, önümüzdeki yıl boyunca üretimde bir artış öngörürken, on üçte birinin bir düşüş öngördüğünü söyledi. Malzeme mevcudiyetine ilişkin zorluklara rağmen inşaat firmalarının, yakın vadeli büyüme beklentileri konusunda oldukça iyimser olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu