Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere İmalat PMI Ekim’de 53,7 Olsa da Görünüm Sisli Kaldı

İngiltere'de imalat artışı, büyüme ivmesinde daha fazla kayba rağmen Ekim ayında devam etti. Detaylar aşağıda;
İngiltere İmalat PMI Ekim’de 53,7 Olsa da Görünüm Sisli Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan son veriler, İngiltere İmalat PMI’nın Ekim’de 53,7 seviyesinde gerçekleştiğini gösterdi. Ön veriler ise 53,3 olarak bildirilmişti. İmalat iyileşmesinin, büyüme ivmesinde daha fazla kayba rağmen Ekim’de devam etmesine dikkat çekildi.

İngiltere imalat sektöründeki toparlanma, hem yurtiçi hem de yurtdışı kaynaklardan artan talep ile desteklenen çıktı ve yeni siparişlerdeki yükselişle Ekim’de devam ettiği söylendi. Bununla birlikte ekonominin yeniden açılmasının büyümeye yönelik ilk desteği azalırken ve iş kayıpları hızlanırken yükseliş, ivmeyi kaybetmenin başka işaretlerini gösterdi.

Mevsimsel olarak ayarlanmış IHS Markit/CIPS PMI Ekim ayında 53,7’ye düşerken Eylül’de rakam 54,1 seviyesindeydi. Yine de PMI, beş aydır artarak 50 seviyesinin üzerinde kaldı ve genişlemeye işaret etti.

Büyümenin dört ayın en düşük seviyesine inmesine rağmen imalat çıktısı, Ekim ayında anket ortalamasının üzerinde yükseldi.
İngiltere İmalat PMI Ekim’de 53,7
Kaynak: IHS Markit

En son genişleme, yeni iş alımlarında iyileşme ve kilitlenme sırasında geciken siparişleri yakalayan şirketlerin girişlerini yansıttı. Bu arada yeni ihracat işindeki eğilim güçlendi, bu da Çin ve ABD’den gelen artan talebi ve Avrupa’daki müşterilerin Brexit hisse senedi oluşturmasından kaynaklanan geçici bir artışı yansıttı.

Sektör verileri, anketin kapsadığı ana ürün kategorilerinin performansları arasında giderek artan bir eşitsizliği vurguladı. Ara ve yatırım malları endüstrilerinde, Ekim ayında belirgin bir üretim artışı ve yeni sipariş hacmi görüldü.

Buna karşılık, tüketim malları sektörü, kendi geri kazanımlarının başlangıcından bu yana çıktı ve yeni işlerin ilk kez düşmesiyle daralmaya geri döndü. İmalat sanayi istihdamı Ekim’de art arda dokuzuncu ayında düşerken, iş kayıplarının oranı hızlandı ve belirginleşti.

Şirketler düşük personel sayısını işten çıkarmalara, işe alımların dondurulmasına, ayrılanların yerine alım yapılmamasına, maliyet azaltma stratejilerine ve işgücünün yeniden yapılandırılmasına bağladı.
IHS Markit Direktör İngiltere PMI Yorum
Kaynak: IHS Markit

İşten çıkarmada en yüksek oran Ekim ayında tüketim malları endüstrisindeyken yatırım malı üreticilerinde de kayıp sinyalleri verildi ancak ara malları kategorisinde personel sayısı arttı. Bir bütün olarak imalat genelinde kapasite fazlası belirtileri kaldı.

Girdi fiyatlarındaki artış hızı Aralık 2018‘den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken artışın bir kısmı, daha yüksek çıktı ücretleri şeklinde müşterilere aktarıldı. Üreticiler Ekim ayında olumlu bir görünüm sergilediler.

Şirketlerin %60’ından fazlası, düşüş öngören yüzde 10’a kıyasla üretimin önümüzdeki yıl artmasını beklediklerini bildirdiler. Olumlu duyarlılık, ekonomik iyileşme umutlarını ve COVID-19 kesintisinde bir azalmayı yansıttı. Bununla birlikte, bazı firmalar hem devam eden pandeminin hem de Brexit belirsizliğinin potansiyel etkisi hakkında endişelerini dile getirdi.

Zaten Boris Johnson dün yaptığı açıklamada, Covid-19 vaka sayısı artarken İngiltere’nin dört haftalık bir tecrit başlatacağını duyurdu. Karar, İngiltere’nin hafta sonu 1 milyon vaka kilometre taşını geçmesinin ardından geldi. Açıklamada, insanların sadece eğitim, sağlık gibi belirli nedenlerle ve yiyecek alışverişi için evlerinden çıkabilecekleri söyledi.

CIPS Grup Direktörü Duncan Brock; “Bu ay toparlanma biraz yavaşlasa da imalat sektöründeki büyüme, yurt içi ve ihracat pazarlarından üst üste dördüncü ay artan yeni siparişler ile istikrarlı bir hızda kaldı” derken üreticiler üzerinde teslimat süreleriyle ilgili baskıların sürdüğünü belirtti.

“Alışveriş yapanlar harcamaları duraklatmaya devam ettikçe, firmalar operasyonlarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları işi yapamayacak ve bu da yıla aksi bir son verecek.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu