Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere İmalat Sektörü 10 Yılın En Hızlı İyileşmesini Gösterdi

İngiltere'de imalat ekonomisinin sağlığını gösteren PMI anketi, Şubat 2011'den bu yana en iyi sonucunu verdi.
İngiltere İmalat Sektörü 10 Yılın En Hızlı İyileşmesini Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Son açıklanan verilere göre; İngiltere’de imalat sektöründeki iyileşme, 2020’nin 3. çeyreğinin sonundan bu yana ivme kazandı. Bugün açıklanan imalat satın alma yöneticileri endeksi ise son 10 yılın en hızlı iyileşmesine işaret etti.

Ülkede hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlardan yeni iş girişlerinin güçlendiği görüldü. Mart 2020’nin sonundan bu yana en hızlı üretim artışı gerçekleşirken, sektörde ciddi tedarik zinciri ve lojistik sorunları yaşandığı gözleniyor. Bu durumun tedarikçilerden teslimat gecikmelerine ve üretim ile dağıtım programlarında aksamaya yol açtığı belirtildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış IHS Markit / CIPS Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Mart ayında 58,9 ile son 10 yılın en yüksek seviyesini kaydetti.
İngiltere İmalat PMI - Mart 2021
Kaynak: Markit Economics

İngiltere İmalat PMI verisi, 2011 yılının Şubat ayından bu yana görülen en hızlı iyileşmeyi gösterirken, satın alma stoklarındaki yavaş düşüşün veriye olumlu etkisi gözlendi. İngiltere’de imalat üretimi art arda onuncu ayında artış gösterirken, geçen Kasım ayından bu yana en hızlısını gerçekleştirdi.

Birleşik Krallık’ta hem ara hem de yatırım malları sektörlerinde sağlam büyüme sinyalleri alındı. Tüketim malları üretiminde ise art arda küçülmelerin ardından genişlemeye dönüldü. Daha yüksek üretim, yeni sipariş alımlarının iyileştirilmesi, aşıların yaygınlaşması ve kilitleme kısıtlamalarının planlanan gevşetilmesi için yapılan hazırlıklardan kaynaklandı.

İngiltere’de yeni ihracat işi ise Avrupa, Asya ve ABD’den gelen talebin arttığına dair raporlarla birlikte yılın şimdiye kadarki en hızlı artışını kaydetti. Yurt içi ve küresel ekonomik koşullarda devam eden toparlanma, İngiltere fabrikalarında artan iyimserlik ve istihdam yaratılmasına da zemin hazırlamış oldu.

İş dünyasındaki duyarlılığın 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı gözlenirken, hem tüketici hem de yatırım malları üreticilerinde benzersiz seviyelere ulaştığı kaydedildi. Üreticilerin neredeyse üçte ikisi, 2022 yılında üretim artmasını beklediklerini söyledi. İşlerin büyümesi de 7 yılın en yükseğine ulaşırken, 11 yıldır birikmiş işlerdeki en keskin artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu