Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Hizmet Sektörü 3Ç20 Toparlanmasının Ardından Düşüşe Geçti

IHS Markit tarafından açıklanan Aralık verileri, İngiltere hizmet sektörünün 2020'nin üçüncü çeyreğinde görülen kısmi toparlanmanın ardından düşüşe geçtiğini doğruladı.
İngiltere’nin Hizmet Sektörü 3Ç20 Toparlanmasının Ardından Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit/CIPS Birleşik Krallık Hizmet PMI, Aralık 2020’de 49,9’luk ön tahminden 49,4‘e revize edildi. Rakam, beş ayın en düşüğü olan Kasım’la karşılaştırıldı.

İngiltere hizmet sağlayıcıları, Aralık ayında genel faaliyette sürekli bir düşüş kaydederken ekonomik gerileme, büyük ölçüde iş kesintileri, ticaret kısıtlamaları ve geçici kapanışlarla bağlantılıydı. Aynı zamanda marjlar keskin bir şekilde yükselen girdi maliyetleri ve hizmet ekonomisinde devam eden fiyat indirimi nedeniyle baskı altındaydı.

Daha olumlu bir kayda göre, önümüzdeki 12 ay için iş beklentileri Aralık ayında güçlendi ve neredeyse altı yıldır en iyimser seviyeye çıktı.
IHS Markit/CIPS Birleşik Krallık Hizmet PMI, Aralık 2020
KAYNAK: IHS Markit

Anket panelinin yaklaşık yüzde 59’u 2021 boyunca faaliyette bir artış öngörürken, yalnızca yüzde 13’ü düşüş öngördü. Mevsimsellikten arındırılmış IHS Markit/CIPS İngiltere Hizmet PMI Kasım ayındaki 47,6’dan Aralık ayında 49,4’e yükselse de 50 eşiğinin altında kaldı.

Ayrıca 2020’nin son çeyreğinde (49,5) hizmet sektörü üretimindeki ortalama düşüş, üçüncü çeyrekteki (57,1) güçlü bir toparlanma hızıyla tezat oluşturdu. Aralık ayında ticari faaliyetlerde bir düşüş bildiren şirketler, neredeyse yalnızca COVID-19 salgını nedeniyle azalan müşteri talebine ve ticaret kısıtlamalarına atıfta bulundu.

Büyümenin bildirildiği yerlerde, bu çoğunlukla konut mülkiyeti, işletmeler arası hizmetler (özellikle e-ticaret) ve dijital tüketici hizmetleri sağlayıcıları ile sınırlı kaldı.
Birleşik Krallık Bileşik Çıktı Endeksi Aralık 2020
KAYNAK: IHS Markit

Şirketler çoğunlukla salgının kontrol altına alınacağını ve bunun 2021’in ikinci yarısında İngiltere’nin ekonomik koşullarında güçlü bir toparlanmaya yol açacağını umduklarını da bildirdi. Diğer tarafta Birleşik Krallık Bileşik Çıktı Endeksi Kasım’daki 49’dan yükselerek Aralık ayında 50,4’te gerçekleşti.

İmalat Çıktı Endeksi ve Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi’nin ağırlıklı ortalaması olan 50,4’lük okuma; 50 eşiğinin hafifçe üzerine çıktı. Birleşik Krallık özel sektör üretimindeki genel artış, imalat üretiminden gelen güçlü bir katkıyı yansıtıyor (endeks Aralık’ta 55.9). Buna karşılık, hizmet sektörü aktivitesi son anket döneminde (49,4) yeniden azaldı.

Bir bütün olarak Birleşik Krallık özel sektöründeki iş iyimserliği Kasım’ın 68 aylık zirvesinden çok az değişti.
Birleşik Krallık Aralık İmalat PMI
KAYNAK: IHS Markit

Hem üreticiler hem de hizmet sağlayıcılar, salgının 2021’de kontrol altına alınmasıyla Birleşik Krallık’ın ekonomik koşullarında hızlı bir iyileşme umuduyla iş faaliyetlerinde sürekli bir genişleme beklediklerini belirtti. IHS Markit Ekonomi Direktörü Tim Moore, Aralık verilerinin, İngiltere hizmet sektörünün 2020’nin üçüncü çeyreğinde görülen kısmi toparlanmanın ardından düşüşe geçtiğini doğruladığını dile getirdi.

Devam eden üçüncü bir ulusal kilitlemeyle, hizmet sağlayıcıların bu yılın ilk çeyreğinde zayıf ekonomik koşulların ve ertelenen müşteri harcamalarının sürekli bir dönemine hazırlanacağını ekleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bununla birlikte, 12 aylık bir ufuktaki ticari iyimserlik Aralık ayında nispeten iyimserdi ve neredeyse altı yıldır en yüksek seviyesine ulaştı ki bu başarılı bir aşı uygulamasının 2021’in ikinci yarısında güçlü bir ekonomik toparlanmaya yardımcı olacağına dair umutlarla desteklendi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu