Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Hizmet Ekonomisi Aralık’ta 10 Ayın En Zayıf Büyümesini Kaydetti

Ön tahminde beklentilerin çok altında kalarak hayal kırıklığı yaratan İngiltere hizmet sektörü PMI, hafifçe yükseltildi. Detaylar aşağıda;
İngiltere Hizmet Ekonomisi Aralık’ta 10 Ayın En Zayıf Büyümesini Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ve CIPS İngiltere için nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini yayımladı. Rakam hafif yükseltilerek 53,6’ya çıkartıldı. Ön tahminde Hizmet PMI’nın Aralık’ta bir önceki aydaki 58,5’ten 53,2’ye düştüğü belirtilmişti. 57 yönündeki beklentinin çok altında kalmıştı.

Bu, Omicron varyantı ortasında hizmet sektörü büyümesinde Şubat ayından bu yana en düşük seviyeyi işaretlemişti.

İngiltere Hizmet PMI Aralık
KAYNAK: Markit Economics

Nihai PMI raporu, Aralık ayının Şubat 2021’den bu yana hizmet ekonomisi için en kötü ay olduğunu ortaya serdi. İhracat satışları yenilenen pandemi kısıtlamalarından ciddi şekilde etkilendi. Hizmet sağlayıcılar, yıla ilişkin beklentiler konusunda iyimser olmaya devam etti.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Tim Moore, ankete ilişkin açıklamasında Aralık verilerinin, müşteriye yönelik birçok işletme artan COVID-19 vakaları nedeniyle talepte düşüş yaşadığında İngiltere ekonomisinde ciddi bir ivme kaybı olduğunu gösterdiğini söyledi.

İngiltere Kompozit Çıktı Endeksi, Kasım’daki 57,6’dan 53,6’ya düştü. Rakam onuncu ay boyunca 50 eşiğinin üzerinde kalsa da Mart ayından bu yana en zayıf genişleme hızına işaret etti. Bu da varyantın etkisini ortaya serdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu