Yatırım yapmaya başla!

İngiltere GSYİH Oranı Şubat Ayında Beklentilerin Aksine Büyüdü

İngiltere ekonomisi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında büyüyerek beklentileri kırdı.
İngiltere GSYİH Oranı Şubat Ayında Beklentilerin Aksine Büyüdü

Bugün yayımlanan resmi verilere göre; İngiltere ekonomisi, Şubat ayında beklenmedik bir şekilde büyüdü. Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre gayri safi yurt içi hasıla, Ocak ayına göre yüzde 0,2 oranında büyüme kaydetti.

İngiltere ekonomisinin Şubat ayı büyümesi, Brexit öncesi mal stoklaması yapan üreticilerin etkisiyle gerçekleşti.

İngiltere Ekonomisi Mal Stoklama ile BüyüdüReuters anketine katılan ekonomistler yüzde 0 büyüme beklediklerini söylerken, beklentilerin aksine büyüme yaşandı. İngiltere’nin ekonomisi, 2016 yılındaki Brexit referandumundan bu yana beklenenden daha iyi seyrederken, Avrupa Birliği’nden ayrılığın yaklaşması ile yavaşladı. Buna ek olarak küresel ekonomideki ivme kaybı de etken olarak görüldü.

IMF, Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin 2019 yılında yüzde 1,2 oranında büyüyeceğini ve anlaşmasız Brexit’i önlediği sürece oranı değiştirmeyeceğini söyledi. Ayrıca bu büyüme oranının, yüzde 0,8 büyüme tahmini olan Almanya’dan daha yüksek olduğunu belirtti.

Ocak ayında %0,5 büyüyen ekonomi, Aralık – Şubat dönemini kapsayan 3 aylık sürede yüzde 0,3 büyüme kaydetti.

Ekonomi 3 Ayda Yüzde 0,3 BüyüdüEğer Mart ayında İngiltere’nin GSYİH oranı değişmezse yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5 oranında büyümüş olacak. Bu oran, önceki çeyreğin iki katından fazlasına işaret ederken, İngiltere Merkez Bankası’nın ilk çeyrek tahmini yüzde 0,2 seviyesinde bulunuyor.

Başbakan Theresa May, İngiltere’nin bir geçiş anlaşması yapılmadan bloktan ayrılmasından iki gün önce yani bugün, AB liderleriyle bir araya gelecek. Brexit Zirvesi’nin ana gündemi ise ertelemenin yapılıp yapılmayacağı olacak.

ONS, ülkedeki üreticilerin, anlaşmasız bir Brexit’e karşı sınır gecikmelerinin önüne geçmek için mal stokladıklarını söyledi.

Anlaşmasız Brexit'e Karşı Stoklama YapıldıONS’nin bir yetkilisi, Brexit takvimini yenmek için verilerin emirlerin ileriye dönük aylarda sayıların muhtemel bir şekilde sürüklendiğini öne sürdüğünü söyledi. İstatistik ofisi, stoklamanın veri üzerindeki etkisini ölçemediklerini belirtirken, İngiltere’nin hakim hizmetler sektörü Şubat ayında aylık bazda yüzde 0,1 oranında büyüdü.

Ülkde finansal hizmetler sektörü ise üst üste 12. ayında da artış kaydederken, inşaat sektöründe yüzde 0,4 oranında büyüme görüldü. Küresel ekonomideki yavaşlamanın İngiltere ekonomisini de ağırlaştırdığına yönelik işaretler olduğu da söylendi. İhracat miktarının Şubat ayına kadar yüzde 0,4 oranında gerilerken, ithalatın yüzde 6,8 oranında arttığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum