Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Enflasyonu Haziran’da Beklenmedik Şekilde %0,6’ya Yükseldi

Ulusal İstatistik Ofisi, İngiltere enflasyonunun Haziran'da yüzde 0,6'ya yükselerek beklentileri aştı. Detaylar aşağıda;
İngiltere Enflasyonu Haziran’da Beklenmedik Şekilde %0,6’ya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Nisan ayındaki rekor gerilemenin ardından Mayıs’ta sadece yüzde 1,8 büyüyen İngiltere ekonomisi, pandemiyle mücadeleye devam ediyor. Bugün Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan veriler de zorlukların sürdüğü görüşünü destekliyor.

Resmi veriler, İngiltere Merkez Bankası’nın hedefinin çok altında kalmasına rağmen İngiltere enflasyonun bu yıl Haziran ayında ilk kez yükseldiğini gösterdi. Yükselişin nedeni ise temel olmayan mağazaların koronavirüs kilitlemesinin ardından yeniden açılması oldu.

Buna göre tüketici fiyat endeksi ile ölçülen İngiltere enflasyonu, Mayıs’taki yüzde 0,5’lik seviyeden Haziran’da yüzde 0,6’ya çıktı.

Mayıs TÜFE’si, İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik enflasyon oranı hedefinin sadece çeyreğini temsil etmişti. Haziran TÜFE’si de bunun hafifçe üzerinde geldi. Bununla birlikte Haziran ayı tüketici fiyat endeksi analistlerin beklentilerini aşmayı başardı.

Haziran’da 12 aylık enflasyon, sahiplerinin konut maliyetleri de dahil edildiğinde yüzde 0,8 olarak Mayıs’taki yüzde 0,7’lik seviyeden yükseldi. Haziran 2020’de 12 aylık TÜFE’ye en büyük katkı rekreasyon ve kültürden geldi.

Oyun ve giyim eşyası fiyatlarındaki artış, Mayıs ve Haziran 2020 arasındaki 12 aylık enflasyon oranındaki değişimde en büyük rolü oynadı. Gıda fiyatlarındaki düşüş, değişime kısmen aşağı yönlü bir katkıyla sonuçlandı.

Bir ONS istatistikçisi olan Jonathan Athow verilere ilişkin; “Enflasyon oranı bu yıl ilk kez arttı ancak tarihsel standartlara göre düşük kalıyor” dedi.
İngiltere Haziran Enflasyon
Kaynak: ONS

Ayrıca koronavirüsün etkisi nedeniyle, giyim fiyatlarının bu yıl olağan mevsimsel paterni takip etmediğini, yaz satışlarının başlamaması nedeniyle normal düşüşlerin olduğunu ekledi. Bilgisayar oyunları ve konsol fiyatları yükselse de gıda fiyatları, özellikle sebzelerde düşüş yaşandı.

Nihayetinde enflasyondaki hafif toparlanmanın, politika yapıcıları Haziran ayında ekonomik aktivitenin hareketlendiğine dair sevindireceği belirtildi. Sonuçta bu veri, Mayıs ayı GSYİH rakamlarının hayal kırıklığı yaratmasından sadece bir gün sonra geldi. Mayıs ayında İngiltere ekonomisi, Nisan’daki yüzde 20,4’lük rekor daralmanın ardından sadece yüzde 1,8 toparlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu