Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Enflasyon Aralık’ta Yıllık %5,4 ile Yine Beklentiyi Aştı

Piyasalar tarafından beklenen İngiltere'nin son enflasyon verileri yayımlandı. 2021'in son ayında yıllık tüketici fiyat endeksi yüzde 5,4'e yükseldi.
İngiltere’de Enflasyon Aralık’ta Yıllık %5,4 ile Yine Beklentiyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayımlanan rapora göre enflasyon Aralık’ta yıllık bazda yüzde 5,4’e yükseldi.

Beklenti yüzde 5,2’ye yükselişti. Kasım’da ise tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 5,1’e yükselerek tahminleri aşmış ve Eylül 2011’den bu yana en yüksek oranı işaretlemişti.

Aralık enflasyonu bir önceki aya göre de yüzde 0,3’lük beklentinin üzerinde yüzde 0,5 oldu.
İngiltere TÜFE Aralık
KAYNAK: ONS

Kasım’da yüzde 0,7 artarken Aralık 2020’de yüzde 0,3 artmıştı.

Aralık’taki yüzde 5,4’lük oran, Ocak 1997’de başlayan istatistik serisindeki en yüksek 12 aylık TÜFE enflasyon oranı oldu. Aynı zamanda tarihi modellenmiş veri serilerinde en son Mart 1992’deki yüzde 7,1’den sonra en yükseği işaretledi.

Artış, yüksek enerji fiyatları, tedarik zinciri aksaklıkları ve geçen yılki düşük baz etkisi gibi enflasyonist baskılardan kaynaklandı. En büyük yukarı yönlü katkı, gıda ve alkolsüz içecekler, restoranlar ve oteller, mobilya ve ev eşyaları, giyim ve ayakkabıdan geldi. Öte yandan, ulaşım maliyetleriyle eğlence ve kültür maliyetlerinde yavaşlama oldu.

Çekirdek enflasyon ise aylık bazda yüzde 0,5 artarken yıllık bazda yüzde 4,2 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu