Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Kayıtlardaki En Kötü Gelir Artışı Dönemlerinden Birine İlerliyor

Yapılan yeni bir analiz, İngiltere’nin kayıtların başlamasından bu yana gelir artışı açısından en kötü ikinci parlamento dönemini deneyimlemeye ilerlediği gösterdi.
İngiltere Kayıtlardaki En Kötü Gelir Artışı Dönemlerinden Birine İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte yüzde 15,5’lik rekor büyüme kaydeden İngiltere ekonomisi için beklentiler rekor rakama rağmen iyiye işaret etmiyor. Çünkü son dönemlerde yeniden artışa geçen vakalar nedeniyle getirilen yeni kısıtlamalar toparlanmayı sekteye uğrattı.

PwC tarafından yapılan bir analiz de ekonominin ardışık altı aylık büyümenin ardından Kasım ayında yüzde 5,7 küçülüp Aralık ayında yüzde 0,3 toparlanacağını, dördüncü çeyrekte de GSYİH’nin yeniden negatif bölgeye döneceğini gösterdi.

Bununla birlikte Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini özetleyen bir analize göre de İngiltere, kayıtların başlamasından bu yana en kötü gelir artış dönemlerinden birini yaşıyor. Bağımsız İngiliz düşünce kuruşu Resolution Foundation tarafından yapılan analiz, sendikalar serbest meslek sahiplerine zarar konusunda uyarılarda bulunurken hanehalkı gelirinin beş yıl içinde sadece 220 sterlin artacağını bildirdi.

Hükümetin üzerindeki mali yardımı iyileştirme baskıları devam ederken reel hanehalkı harcanabilir gelirinin 2019’dan 2024’e, %1’lik bir artışla sadece 220 sterlin artacağı ortaya çıktı.
İngiltere Ekonomik Büyüme
Kaynak: OBR

Mevcut parlamentonun beklenen süresinde yalnızca yüzde 1’lik artış öngören düşünce kuruluşunun analizi, pandeminin yarattığı ekonomik yaranın hane halkı maliyesine ne kadar zarar vereceğinin üzerini çizdi. Tahmini 220 sterlinlik artışın; kayıtların başladığı 1955’ten bu yana gelir artışı açısından en kötü ikinci parlamentoya işaret edeceği söylendi.

Sadece 2015-17 parlamentosunun, gelirlerin gerçekte yılda %0,1 düştüğü dönemde daha kötü bir rekora sahip olduğu eklendi. Vakıf, işsizliğin 2021’in ortalarında 2,6 milyon ile zirveye çıkacağı ve pandemi bittikten çok sonra da yüksek kalacağı konusunda da uyardı. Bununla birlikte Nisan ayında genel kredi ve vergi kredilerini kesme planının, yaklaşık altı milyon hane halkının yılda 1.000 sterlinden fazlasını kaybettiğini göreceği de bildirildi.

Pek çok Muhafazakâr milletvekili Şansölye Rishi Sunak’ın kesintiyi iptal etmesini beklese de Sunak bunu geçen haftaki değerlendirmesinde yapmadı.
İngiltere 3Ç20 GSYİH
Kaynak: ONS

Resolution Foundation’ın baş ekonomisti olan Adam Corlett raporda şunları söyledi:

“Şansölye Sunak, Çarşamba günü ekonomik acil durumun daha yeni başladığı konusunda uyardı ve bu hem kamu hem de hanehalkı için geçerli. Aşının yakında kullanıma sunulması ve gelecek yıl iyileşme umutlarına rağmen OBR, beş yıllık parlamentonun tamamında hanehalkı gelirlerinin sadece 220 sterlin artacağını tahmin ediyor.

Salgın sona erdiğinde, yaşam standartlarına dair sert görünümü iyileştirmek, özellikle başbakan insanların beş yıl öncesine göre daha iyi durumda olduğunu iddia ederek bir sonraki seçime gitmek istiyorsa hükümet için en önemli öncelik olmalıdır. Şansölye, önümüzdeki Nisan ayında planlanan genel kredi kesintisini iptal ederek hemen başlayabilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu