Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi için %5’lik Yıllık Açık Tahmini Geldi

Koronavirüsün etkileri kamu maliyesini zayıflamaya devam ettiğinden İngiltere’nin 2024’e kadar yıllık ulusal gelirinin yüzde 5’i kadar açık vereceği düşünülüyor.
İngiltere Ekonomisi için %5’lik Yıllık Açık Tahmini Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 2 oranında daralan İngiltere ekonomisi için karamsar tahminler gelmeye devam ediyor. Vaka sayısı tüm dünyada 6 milyona doğru ilerlerken İngiltere koronavirüs tablosunda beşinci sırada yer alıyor.

Ve bağımsız ekonomistlerin tahminlerine dayalı hesaplamalara göre koronavirüsün etkileri kamu maliyesini zayıflamaya devam ettiğinden İngiltere’nin 2024’e kadar yıllık ulusal gelirinin yüzde 5’i kadar açık vereceği düşünülüyor. İngiltere son 27 yıldaki en yüksek bütçe açığını kaydetmişken gelen tahmin, Londra için endişeleri doğal olarak artırıyor.

Bütçe Sorumluluğu Ofisi ve İngiltere Merkez Bankası mevcut derin durgunluktan hızlı toparlanmalar öngörürken; bağımsız ekonomistlerin tahmini tersine işaret ediyor.
İngiltere Vaka
Kaynak: Worldometer

Financial Times’ın haberine göre bağımsız ekonomistlerin Hazine araştırması, pandeminin İngiltere’nin refahı ve kamu maliyesi üzerinde kalıcı izler bırakacağını gösteriyor. Tahminler makul bir iyileşme beklese de GSYİH’nin 2024’de Şubat ayındaki beklentiden yüzde 4 düşük olacağını bildiriyor.

Kendi hesaplamalarını kullanan FT, ekonomik büyüme eksikliğinin 2024-2025 yılı için yıllık borçlanmayı 134 milyar sterline (2011’den bu yana en yüksek rakam) çıkartacağını yazdı.

OBR ve İngiltere Merkez Bankası ise ekonomiye az miktarda kalıcı zarar geleceğini öngören senaryolar yayınladı ki bunlar da mantıksız derecede iyimser tablolar çizdi.
İngilter Nisan Bütçe Açığı
Kaynak: OBR

Örneğin BOE Baş Ekonomisti İngiltere için hızlı bir V şeklinde toparlanma öngördü. Harcamaların beklenenden daha fazla arttığına dair erken işaretlere atıfta bulunan ekonomist, gerçek zamanlı göstergelere göre harcama ve iş güveninde mütevazı bir iyileşmenin halihazırda olduğunu belirtti.

Ekonomist Haldane, olumlu bir eğilime işaret ederken şu ifadeleri kullandı: “Belki de hala bir V ama nispeten yana yatmış bir V.” Ayrıca finansal piyasalarda bir hafta süren şiddetli spekülasyonlar sonrasında İngiltere Merkez Bankası’nın negatif faiz oranlarına ilişkin bir karara yakın olmadığını da ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu