Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Kasım 2021’de %0,9 Büyüdü

İngiltere’nin beklenen verilerinde gayri safi yurt içi hasıla büyüme verileri yayımlandı. Kasım’da ekonomi yüzde 0,9 büyüyerek Ekim'den hızlandı.
İngiltere Ekonomisi Kasım 2021’de %0,9 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) beklenen gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme raporunu açıkladı. Buna göre İngiltere ekonomisi Kasım ayında yüzde 0,9 büyüdü.

İngiliz ekonomisi Ekim’de aylık bazda yüzde 0,1 büyüyerek 3 ayın en düşük performansını kaydetmiş ve yüzde 0,4’lük büyüme tahminlerini karşılamamıştı. Rakam yüzde 0,2 artışa revize edildi.

Kasım ayındaki yüzde 0,9 artış, yüzde 0,4 artış beklentilerini aştı.
İngiltere GSYİH Kasım 2021
KAYNAK: ONS

GSYİH ayrıca ilk kez koronavirüs pandemi öncesi seviyesinin üzerinde gerçekleşti. Hizmet üretimi, perakende ticaretteki keskin artışın ardından tüketiciye yönelik hizmetlerde yüzde 0,8’lik bir büyümeyle desteklenerek yüzde 0,7 arttı, diğer tüm hizmetler ise yüzde 0,6 arttı.

Buna ek olarak, sanayi üretimi dört sektör genelinde karma bir performansla yüzde 1,0 artarken, inşaat üretiminde yüzde 3,5 artış oldu.

Başka bir veri revizyonunun olmaması durumunda 2021’im dördüncü çeyreği için üç aylık GSYİH’nin, aylık Aralık 2021 tahmininin yüzde 0,2’den fazla düşmemesi koşuluyla, koronavirüs öncesi seviyesine (4. Çeyrek 2019) ulaşacağı veya bu düzeyi aşacağı belirtildi.

Diğer taraftan Kasım’a kadar olan üç aylık dönemde GYSİH, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 oranında büyüdü. Artış hizmet sektörünün güçlü performansını yansıttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu