Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Kısıtlamalarla Yeni Bir Resesyon Yolunda

PMI verilerine göre İngiltere'nin özel sektör faaliyeti, başka bir koronavirüs kilitlenmesi ve Brexit serpintisi nedeniyle Ocak ayında küçüldü. Bu da ekonomiyi çift dipli durgunluk yoluna soktu.
İngiltere Ekonomisi Kısıtlamalarla Yeni Bir Resesyon Yolunda
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan PMI verilerine göre üçüncü ulusal kilitlenme 2021’in başında hizmet ekonomisini vururken geçen Mayıs ayından bu yana İngiltere özel sektör üretimindeki en hızlı düşüş yaşandı. Ön tahmine göre, IHS Markit/CIPS Birleşik Krallık Hizmet PMI, Ocak 2021’de önceki ayki 49,4’ten 38,8’e geriledi.

Böylelikle son okuma, hizmet sektöründeki art arda üçüncü bir daralmaya ve Mayıs 2020’den bu yana en keskin bozulmaya işaret etti. Daha düşük faaliyet seviyeleri, 2021’in başında hem iş hem de tüketici harcamalarında kesintileri yansıttı.

Eğlence, seyahat ve konaklama sektörleri dışında katılımcılar kilitleme sırasında geçici iş kapanmalarından kaçındıklarını, ancak müşteri talebinin önemli ölçüde azaldığını ve yeni projelerin ertelendiğini belirtti.

IHS Markit/CIPS PMI Ocak 20212021’in ikinci yarısında toparlanma umutları, Ocak ayında iş beklentileri endeksindeki bir başka yükselişle işaretlendi. Olumlu duyarlılık derecesi Nisan 2014’ten beri en yüksek seviyesine ulaştı. IHS Markit/CIPS İngiltere İmalat PMI Aralık’taki 57,5’ten 2021 Ocak’ta 52,9’a düştü ve 54 olan piyasa tahminlerinin çok altında kaldı.

Flaş tahminlerine göre okuma, koronavirüs kilitlenme kısıtlamaları arasında Haziran ayından bu yana fabrika faaliyetlerindeki en yavaş büyümeye işaret etti. Daha düşük yeni sipariş seviyeleri, azalan istihdam ve üretim öncesi stokların hızla tükenmesi, gösterge PMI’yı etkileyen ana faktörler oldu.

Tedarikçi performansındaki bozulma nedeniyle kritik üretim girdilerinin kıtlığı büyümeyi engellerken bu neredeyse yalnızca Brexit ve uluslararası nakliye mevcudiyetinin eksikliğiyle bağlantılıydı.
IHS Markit/CIPS Birleşik Krallık Kompozit PMI Ocak 2021
KAYNAK: IHS Markit

IHS Markit/CIPS Birleşik Krallık Kompozit PMI ise Ocak 2021’de önceki ayın 50,4’ünden 40,6’ya düştü ve 45,5’lik piyasa tahminlerinin altında kaldı. Endeks, Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyedeydi ve Kasım ayındaki ikinci ulusal kilitlenme döneminden (49.0) çok daha zayıftı. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta özel sektör üretimindeki düşüşün hızı, salgının başlangıcından daha yumuşaktı. (Nisan 2020’de 13,8)

Bu arada, yeni iş hacimleri Ocak’ta üst üste dördüncü ayda azaldı. Daha yüksek işletme giderleri, daralan marjlar ve daha düşük talep de Ocak ayında özel sektör işten çıkarma hızında mütevazı bir hızlanmaya katkıda bulundu.

Son olarak önümüzdeki 12 ay için iş beklentileri Aralık’tan bu yana hafif bir artış gösterdi ve Mayıs 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. IHS Markit’ten Chris Williamson; “Ocak ayında ticari faaliyetlerde yaşanan sert düşüş, kilitlenen İngiltere ekonomisini 2021’in ilk çeyreğinde keskin bir şekilde küçülme yoluna sürüklüyor, bu da çift dipli bir durgunluğun eli kulağında olduğu anlamına geliyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu