Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Ekonomisi 2. Çeyrekte Son Yılların En Hızlı Genişlemesini Kaydedecek

Yapılan bir anket, İngiliz ekonomisinin bu çeyrekte yüzde 12,2 genişleyeceğini öngördü ki bu rakam geçen ay tahmin edilen yüzde 10,5 toparlanma tahmininden iyi geldi.
İngiltere Ekonomisi 2. Çeyrekte Son Yılların En Hızlı Genişlemesini Kaydedecek

2020’nin ilk çeyreğinde 40 yılın en büyük düşüşünü kaydeden İngiltere ekonomisi, Reuters anketine göre bu çeyrekte en hızlı şekilde genişleyecek.

Nedeni ise ekonominin büyük alanlarının, koronavirüsü kontrol etmek için ülke çapında bir kapanışın ardından yeniden açılması.

Yakın vadeli iyimserliğe rağmen, katılımcıların neredeyse yüzde 85‘i (38 kişinin 32’si) İngiliz ekonomisine yönelik görünümün geçtiğimiz ay boyunca aynı kaldığını veya kötüleştiğini belirtirken sadece altısı iyileştiğini söyledi.

İngiltere, 295 binin üzerinde vaka sayısına ve Avrupa’daki en yüksek ölüm oranına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.
İngiltere Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Yine de ülkedeki birçok kısıtlama hafifletildi ve insanlar evlerinden çıkmaya, işlerine dönmeye, para harcamaya başladı.

Dolayısıyla 13-21 Temmuz arasında yapılan Reuters anketi ekonominin bu çeyrekte yüzde 12,2 genişleyeceğini öngördü ki bu rakam geçen ay tahmin edilen yüzde 10,5 toparlanma tahmininden iyi geldi.

Bu sıçrama tahmini, son çeyrekte gösterilen tarihi %18,9’luk bir daralmadan sonra gelirken neredeyse tüm ekonomistler iyileşme için en büyük tehdidi ikinci bir dalga olarak gösterdi.
ONS İngiltere Ekonomi İlk Çeyrek
Kaynak: ONS

Investec’ten Philip Shaw şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomi neredeyse tümüyle ikinci çeyreğin içine patlayacak. İyi haber şu ki, aylık yörünge açısından ekonominin Mayıs ayından bu yana yukarı doğru bir yolda kaldığına dair açık kanıtlar var. Ama elbette ki zorluk, ekonomiyi sıfırı tüketmekten alıkoymak.”

Bu yıl ekonominin yüzde 9,1 daralması beklenirken, 70’in üzerinde ekonomistle yapılan anket 2021’de yüzde 6 genişleme tahmin etti. En kötü senaryoda bu yıl yüzde 13 küçülme olacağı bildirildi. Resmi GSYİH rakamları, ekonominin Mayıs ayında sadece %1,8 büyüdüğünü gösterirken İngiltere hükümeti harcamaları artırarak geçen ay 128 milyar sterlin borçlandı.

Bu rakam geçen yılın aynı dönemindeki miktarın beş katı oldu. Ancak Reuters anketinde sadece zayıf bir çoğunluk (25 katılımcıdan 14’ü) Hazine’nin cevabının yeterli olduğunu söyledi. Commerzbank’tan Peter Dixon, “Yetkililer yapmaları gerekenleri geniş çapta yaptılar,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum