Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi İkinci Çeyrekte Güçlü Büyümeye İlerliyor

İngiltere ekonomisi için gelen yeni bir tahmin ikinci çeyrekte güçlü sıçramaya işaret etti. Sonrasında ise hızın azalacağı belirtildi.
İngiltere Ekonomisi İkinci Çeyrekte Güçlü Büyümeye İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Mart sonunda 2020 için dördüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesini yukarı yönlü revize etmişti. Yılın tamamında ise GSYİH’nin %9,9 değil %9,8 daraldığı söylendi.

Ülkedeki aşı uygulamaları ve Covid-19 ilerleyişine ilişkin haberler son dönemde iyimserliği artırırken ING Ekonomisti James Smith, son notuyla gündeme geldi.

Covid-aşı cephesi gelişmelerinin ikinci çeyrekte büyüme sıçraması için iyiye işaret ettiğini belirtirken bu noktanın ardından toparlanmanın ABD’den daha yavaş olabileceğini öngördü.

İlk çeyreğin tamamında uzun ve katı bir kilitlenmeye maruz kalan İngiltere ekonomisinin kademeli yeniden açılışıyla işlerin umut verici göründüğü belirtildi.
İngiltere Ekonomi %9,8 Daralma
Kaynak: ONS

Risk, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yeniden açılış ve geniş çaplı aşılama arasındaki dönemde vaka büyümesinin önemli ölçüde artması olarak kaydedildi.

50 yaş altı nüfusun daha büyük kısımları kısmen aşılanana kadar, ölüm/hastaneye yatma riski önemli ölçüde azalmış olsa bile açık bir şekilde bulaşma (mutasyon) riski olduğu aktarıldı.

Yine de Smith, sonraki birkaç yeniden açılış aşamasının yolunda gittiğini varsayarak ikinci çeyrekte muhtemelen %4-5 civarında makul bir sıçrama görülmesi gerektiğini savundu.

Sonrasında toparlanmanın ABD’dekinden daha az heyecan verici olabileceğini ekledi. Gerekçe olarak da işsizlik ve enflasyonu gösterdi. İzin programı desteği kaldırıldıkça işsizliğin artacağını ve enflasyonun 2021 sonunda %2’ye yükselmesinin muhtemel olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu