Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Haziran-Ağustos Döneminde %2,9 Büyüdü

İngiltere ekonomisi Ağustos ayına kadar olan üç ayda yüzde 2,9 büyüme kaydetti.
İngiltere Ekonomisi Haziran-Ağustos Döneminde %2,9 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Haziran-Ağustos 2021 için gayri safi yurt içi hasıla büyüme verilerini yayımladı. Rapora göre ekonomi yüzde 2,9 büyüdü. beklenti yüzde 3 büyümeydi. ONS, büyümenin büyük ölçüde hizmetler sektöründen kaynaklandığını belirtti.

Temmuz ayına kadar olan üç ayda ise İngiltere’de GSYİH, büyük ölçüde hizmetler sektörünün performansı nedeniyle yüzde 3,6 büyümüştü. Yalnızca Temmuz ayında GSYİH yüzde 0,1 oranında büyümüş ve pandemi öncesi seviyesinin yüzde 2,1 altında kalmıştı.

İngiltere Ekonomik Büyümesi %2,9’a Düştü

İngiltere GSYİH Ağustos 2021
KAYNAK: ONS

Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) Ağustos 2021’de yüzde 0,4 büyüdüğü ve koronavirüs öncesi pandemi seviyesinin (Şubat 2020) yüzde 0,8 altında kaldığı tahmin edildi.

Hizmet çıktısı, Ağustos 2021’de yüzde 0,3 arttı, tüketiciye yönelik hizmetlerde üretim ise yüzde 1,2 arttı. Diğer tüm hizmetler yüzde 0,1 artarken; diğer tüm hizmetler artık salgın öncesi seviyelerinin %0,4 üzerinde, tüketiciye yönelik hizmetler ise yüzde 4,7 altında kaldı.

Konaklama ve yemek hizmeti faaliyetleri ile sanat, eğlence ve rekreasyon, sağlık üretimi ve perakende ticaretteki düşüşlerle kısmen dengelenen hizmet büyümesine en olumlu katkıyı yaptı.

Üretim çıktısı Ağustos’ta yüzde 0,8 arttı. İnşaat çıktısı yüzde 0,2 düştü. Temmuz ayındaki GSYİH büyümesi de yüzde 0,1 büyümeden yüzde 0,1 düşüşe revize edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu